Monday, October 18, 2021

|

Tavë kremoze me patate dhe spinaq(VIDEO)

Më të lexuarat

Përbërësit:

4-5 patate te ziera per 7-8 min ne uje me kripe
Rreth 500 gr spinaq i ferguar me vaj ulliri
1 qepe e grire
200 ml pana
2-3 luge djathe parmigiano
Gjethe trumze
Vaj ulliri
Kripe, piper

Pergatitja:
Patatet e ziera i ndajme ne feta dhe shtrojme nje rend ne tave dhe iu hedhim piper te zi. Siper patateve vendosim spinaqin e ferguar dhe nje qepe te grire. Perseri kripe dhe piper.
Shtrojme dhe nje rend me patate.

Pasi kemi perfunduar me vendosjen e patateve dhe spinaqit ne tave, pergatisim panen. 200 ml pana i kalojme ne nje ene, i hedhim nje luge kripe, piper, gjethe trumze dhe 2-3 luge parmigiano te grire.

Masen e pergatitur e kalojme siper shtreses se fundit te patateve. Pak vaj ulliri dhe e pjekim ne furre te parangrohur per 1 ore, ne temperature 180’C.
Shoqerojeni me nje sallate qe te behet nje vakt i plote😋

- Advertisement -spot_img

More articles

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit