Wednesday, June 19, 2024

|

spot_img

Ndonjëherë e teprojmë me konsumin e kripës, ja shenjat që e tregojnë këtë…

po lexohet

A e ndjeni dëshirën për të pirë një gotë me ujë menjëherë pasi të keni ngrënë patate të skuqura, një tas me kokoshka ose një grusht kikirikë? Kjo është një shenjë e qartë se ushqimi juaj ishte shumë 0i kripur. Pippa Hill, nutricioniste dhe themeluese e The Weight Loss Guru thotë:

Kripa është një kërkesë e nevojshme për të ngrënë dhe jo thjesht për aromë. Kripa e tryezës, e njohur gjithashtu si klorur natriumi, përmban rreth 40 për qind natrium, një lëndë ushqyese thelbësore. E ngrënë në një sasi të vogël, natriumi ndihmon përçimin e impulseve nervore, tkurrjen dhe relaksimin e muskujve dhe ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit të ujit dhe mineraleve

Megjithatë, konsumimi i më shumë se 6 g në ditë të rekomanduara nga NHS për të rriturit që barazohet me rreth një lugë çaji mund të jetë i dëmshëm për shëndetin tuaj. Olivia Burley, nutricioniste e regjistruar e cila po punon në Programin e Parandalimit të Diabetit në NHS shton:

Marrja e lartë e kripës prish ekuilibrin natyral të natriumit në trup.

Nëse nuk i vëzhgoni shumë etiketat e ushqimeve, nuk është gjithmonë e qartë se sa kripë po hani në ditë.

1. Dhimbje koke

Dehidratimi i shkaktuar nga marrja e tepërt e kripës mund të çojë në dhimbje koke të forta. Hill thotë:

Këto dhimbje koke priren të jenë më të dhimbshme se ato të lehta, duke dhënë një ndjesi pulsimi ndërsa enët e gjakut po zgjerohen. Ato priren të shfaqen midis një ose dy ore pasi të keni ngrënë, pasi nivelet e natriumit rriten nëpër trup.

Ato mund të shfaqen më shpejt nëse keni presion të lartë të gjakut ose vuani nga dhimbje koke kronike në përgjithësi, por shpesh mund të zgjidhen duke rihidratuar.

2. Këmbë dhe duar të ënjtura

E njohur edhe si edemë, ënjtja e gishtërinjve, kyçeve ose këmbëve mund të jetë një reagim i vonuar ndaj një sasie të madhe natriumi. Burley thotë:

Kur konsumohet shumë kripë, trupi ruan natriumin shtesë dhe rrit lëngun jashtë qelizave. Kjo bën që veshkat të kenë funksion të reduktuar, të heqin më pak ujë dhe si rrjedhim të rrisin presionin e gjakut.

Ënjtja mund të ndodhë më shumë kur jeni ulur për një kohë të gjatë ose në udhëtime të gjata.

3. Tensioni i lartë i gjakut

Hill shpjegon:

Kripa është shkaktari më i madh i presionit të lartë të gjakut. Brenda vetëm 30 minutave, ngrënia e kripës së tepërt do të ketë një reagim trupor ndaj enëve të gjakut.

I quajtur edhe hipertension, nëse nuk trajtohet mund të rrisë rrezikun e problemeve serioze si sulmet në zemër dhe goditjet në tru.

të fundit

Arrestimi i këngëtarit të njohur, flasin miqtë e tij: Polici nuk e njohu, ai refuzoi që të…

Këngëtari u shoqërua në komisariat, ku pas disa orësh u lirua. Sipas miqve të tij, të cilët folën për “Pagesix”,...

të ngjashëm