Wednesday, November 29, 2023

|

spot_img

Plas keq në Mesdhe! Pas të shtënave të para Greqia i kthehet ashpër Turqisë

po lexohet

Situata mes Greqisë dhe Turqisë duket se po tensionohet çdo ditë e më shumë. Mesnatën e djeshme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi ka hapur zjarr ndaj një jahti, duke lënë të plagosur 2 shtetas turk dhe një sirian.

Referuar mediave të huaja, sulmi ndodhi në ujërat greke, 7.2 milje nga krahina Mugla e Turqisë. Të plagosurit u dërguan menjëherë në Spitalin Shtetëror Marmaris nga ekipi turk i shpëtimit dhe nuk dihet ende gjendja e tyre shëndetësore. Sipas marinës greke, “jahtit të dyshimtë iu kërkua që të ndalej për kontroll, por piloti i tij nuk e respektoi duke rritur shpejtësinë, ndërsa kryente manovra të rrezikshme”.

Lidhur me situatën, ka reaguar edhe Ministria e Punëve të Jashtme greke. Në një deklaratë për mediat, Greqia thotë se “nuk do të pranojë asnjë shantazh”.

“Anija e paligjshme turke për hetime të paligjshme në jug të ishullit Megisti në zonën greke, në kombinim me lëvizshmërinë e vrojtuar në shkallë të gjerë të njësive të marinës turke, është një përshkallëzim i ri serioz dhe demonstron rolin kërcënues dhe destabilizues të Turqisë, për paqen “, theksoi Ministria e Jashtme.

Më tej deklarata vijon: “Vjen në një kohë kur Greqia ka demonstruar përkushtimin e saj ndaj legjitimitetit ndërkombëtar. Bazuar vetëm në të drejtën ndërkombëtare të detit dhe rregullat e fqinjësisë së mirë, Greqia ka arritur një marrëveshje pas negociatave me vendet fqinje.

Demarkacioni i Zonës Ekskluzive Ekonomike të saj. Greqia ka deklaruar gatishmërinë e saj për dialog, në mënyrë që të vazhdojë me demarkacionin përkatës me fqinjët e tjerë të saj bazuar në Ligjin Ndërkombëtar të Detit”.

Përkundrazi, Turqia dëshmon në praktikë se deklaratat e gatishmërisë për dialog janë një turp. Duke përmendur nënshkrimin e një Marrëveshjeje EEZ të Greqisë dhe Egjiptit plotësisht të ligjshëm, ajo braktis dialogun përpara se ajo të fillojë madje dhe të drejtohet në praktikat e së kaluarës, duke adoptuar taktikën e ngordhur të përpjekjes për të krijuar ‘një gjë që tashmë ka ndodhur’.

Greqia nuk do të pranojë asnjë shantazh. Ajo do të mbrojë sovranitetin dhe të drejtat e saj sovrane. Ne i bëjmë thirrje Turqisë që menjëherë të përfundojë veprimet e saj të paligjshme që dëmtojnë paqen dhe sigurinë në rajon”.

të fundit

Erzen Breçani kthehet në i penduar i SPAK-ut, ka fakte të rënda për prokurorë dhe gazetarë që paguhen nga...

Gazetarja Anduena Llabani tha se pas datës 22 dhjetor do dalin emra drejtuesish të Policisë së Shtetit që janë...

të ngjashëm