Sunday, October 17, 2021

|

Kek për mëngjes

Më të lexuarat

Perberesit:
4 veze
100 gr sheqer pluhur
70ml vaj ulliri
2 luge Philadelphia
1/2 luge caji ekstrakt vanilje
150gr miell
100gr miell kokosi
1 pako pluhur fryres
100 gr boronice e kuqe
70 gr copeza cokollate
Pergatitja:

Ndajme te bardhat nga te verdhat e vezeve ne ene te ndryshme dhe rrahim me rrahes elektrik te bardhat derisa te behet nje shkume e vertete ne ngjyre te bardhe. Pas tyre, rrahim te verdhat e vezeve bashke me sheqerin pluhur, derisa masa vazhdon te zbardhet pak. Shtojme pak nga pak vajin e ullirit.

Shtojme dy luge Philadelphia duke mos ndaluar rrahjen me rrahes elektrik dhe me pas ekstraktin e vaniljes. Me pas shtojme pak nga pak miellin, miellin e kokosit dhe pluhurin fryres.

I bashkojme me te bardhat e vezeve qe rrahem ne fillim. Ne fund shtojme copezat e cokollates dhe boronicen e kuqe. I perziejme te gjitha bashke dhe te gjithe masen e kalojme ne nje tave te lyer me gjalp dhe me miell. Piqeni ne furre te parangrohur me pare per 40 min ne 180’C. /My_kitchen_al/

- Advertisement -spot_img

More articles

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit