Tuesday, December 7, 2021

|

‘Kam kredinë të papaguar, më flakën në rrugë’/Gazetarja Anila Hoxha: Pas Saimir Hoxhës, ja si shteti i ‘vret’ me dorën e tij, oficerët e RENEA-s

Më të lexuarat

Çfarë po ndodh në Big Brother Vip? Donaldi e Beatrix fusin në krevat edhe një tjetër (FOTO)

Pas puthjeve romantike që i dhuruan njëri-tjetrit mbrëmjen e djeshme, Beatrix e Donald janë zgjuar mëngjesin e sotëm të përqafuar në krevatin e këtij...

E akuzuan se ka të dashur jashtë, Antonia e Përputhen merr vendimin ekstrem

Pas një periudhe pushimi, pasi kishte kërkuar të qetësohej jashtë programit, Antonia u rikthye mbrëmjen e djeshme në “Për’puthen Prime”. Ajo vendosi të ballafaqohej me...

Arjan Konomi i befason të gjithë në studio dhe bën kërkesën e fortë: Tregohu njëherë burrë

Alvisa dhe Bashkimi vazhdimisht kanë pasur debate të ashpra me opinionistin Arjan Konomi në “Për’puthen”. Kur Alvisa dhe Bashkimi u deklaruan për njëri-tjetrin në “Për’puthen...

Nuk pritej nga Sabiani, momenti kur i gjuan në të pasme Beniadës dhe e diskutuan të gjithë (VIDEO)

Një moment aspak i këndshëm ka ndodhur në orët e para të mëngjesit pas darkës së Festës së Pavarësisë në “Big Brother VIP”. Në rrjet...

Romeo Veshaj me tjetër mesazh të fortë, reagon sërish për “gjyqin publik” që po i bëhet të vëllait

Big Brother VIP vijon të tërheqë vemendjen e publikut dhe të mediave online. Lidhja e re e dashurisë që lindi së fundmi në shtëpinë e...

Gazetarja e njohur e kronikës, Anila Hoxha përmes një shkrimi të gjatë ka rrëfyer gjendjen e rëndë në të cilën ndodhet policia e shtetit, veçanërisht Reparti i forcave RENEA.

Duke iu referuar ngjarjes së rëndë ku mbeti i vrarë nënkomisari Saimir Hoxha, Anila Hoxha shkruan se oficeri i policisë ishte ‘vrarë’ disa herë nga vetë shteti përpara se mbi të qëllonte 21 vjeçari Aldi Rama.

Ajo thekson se tre policët së bashku me Saimir Hoxhën u lanë në mëshirë të fatit gjatë kontrollit të tyre ndaj makinës së autorit të vrasjes. Sipas gazetares Hoxha, shteti i ‘vret’ çdo ditë efektivët e policisë teksa sjell si shembull largimin nga forcat RENEA të 5 oficerëve  si Agim Lleshi, 25 vjet oficer i Reneas, Shkelzen Brahaj 23 vite oficer i Reneas, Besnik Lala 24 vite oficer i Reneas, Marient Hoti, 7 vjet oficer i Reneas dhe Ardian Pikli 7 vjet oficer i këtij Reparti.

Gjithashtu ajo sjell edhe largimin e oficerit tjetër të RENEAS, Gjergj Ujka, vëllai i dëshmorit te atdheut Arben Ujka.

Gazetarja ka publikuar edhe dokumentin e oficerit të RENEA-s që ka kredinë akoma të papaguar, dhe nuk ka marrë asnjë ndihmë apo mbështetje nga strukturat shtetërore. Madje as një faleminderit.

Shikoje kredinë qe kam ende për ta paguar. Isha trupë operacionale dhe kur numëroj aksionet e rrezikshme dhe mënyra si u flaka, ndihem i vrarë. Unë oficeri i RENEA-s , nuk e konceptoj dot se si pa asnjë mirënjohje hidhem poshtë kur mund t’i jepja ende policisë. A mund të patrulloje një oficer i RENEAS  dhe të shërbejë në një komisariat?” pyet njeri nder ta.

Shkrimi i plotë:

Mbas nje lamtumire …

Lamtumire Polici i Shtetit Saimir Hoxha.

Lamtumire nenkomisari qe udhetoje perdite drejt Lezhes dhe kurre per dreq nuk ti pa askush ato grada se perse ti dhe shume si ti nuk ngriheshin ne detyre, por perhere perdoreni ” mish per top”. Megjithese ishe gati per vendin tend ti merrje ato plumba ne gjoks.  Lamtumire Saimir , i vrare disa here perpara se dora e Aldi Rama te te “dekoronte”  per vdekje me dy plumba ne gjoks.

LEXO EDHE:

TRAGJEDI / Ndërron jetë tek Infektivi gruaja 4-muajshe shtatzënë e prekur nga Covid

I vrare mbasi te nisen per asgjesim droge  vetem 3 veta, pa asnje grup mbeshtetes te Policise ose te FNSH

I vrare per procedure shefash qe ngjiten ne detyre me operacione qe nese mbyllen sukseshem ata mbushin supet  me sakrificen tuaj, e nese deshtojne ATA shfryjne tek ju.

Derisa neper nate apo dite nje krisme degjohet dhe nje plumb mbillet ne gjoksin e nje polici tjeter.

Por vrasja me e rende eshte kur te vret i yti !

Lamtumire 5 oficereve te RENEAS qe u vrane nga shteti i tyre te premten.

Pa plumba.

S’pati krisma .

Ata  u vrane ndryshe, me ate fishekun e mediokreve qe ata leshojne mes luftrave te berrylave ” per nevoja pune”!

Per nevoja pune Saimir  u vrane me firme  shefash  Agim Lleshi, 25 vjet oficer i Reneas, Shkelzen Brahaj 23 vite oficer i Reneas, Besnik Lala 24 vite oficer i Reneas, Marient Hoti, 7 vjet oficer i Reneas dhe Ardian Pikli 7 vjet oficer i ketij Reparti.

Ata mund te ishin derguar diku tjeter , te jepnin njohurite  e tyre mbase per te stervitur puonjesit e policise se si perdoret arma, si ndehyhet , si reagohet.

Por jo!

Pa asnje faleminderit, minimumi ti nxirrnin para kolegeve te tjere e tju thoshin po ju levizim  per nevoja pune.

Atyre ju mbyll dera e RENEAS, brenda te premtes “per nevoja pune” se duhet te patrullojne  ne terren ,  por troc troc ata u qarkulluan per te hapur vende te reja pune, qofte sikur edhe duke paguar nen dore.

Kjo eshte vrasja qe te ben i joti, te mohon cdo gje ke dhene per vendin, cdo gje ke bere , ska me rendesi a ke rrezikuar apo jo, sa i kualfikuar je dhe ne cfare trajnimesh eshte shpenzuar per te te rritur. Ti duhet te flakesh sikur je nje ciban, pa ceremoni, duke mos thene as me te pakten fjale FALEMINDERIT

Qofte sikur tu thuhet faleminderit sepse kur u vra shoku i tyre Ibrahim Basha , mblodhen kontribute dhe per shkak te mungeses se fondeve ja bene ata ‘shtepine e fundit”

Por ka te tjere qe jane vrare pa krisma , te paret u vrane mbas renies se Lazaratit, u hoqen per nevoja pune. Te dytet po per nevoja pune sepse ne kohen e Sander Lleshit u zbulua se ishin ne moshe te madhe dhe ky ishte kriter qe te degdiseshin neper komisariate e FNSH. Mes tyre ne kete vale u vra me kete firme , EDHE  oficeri i RENEAS, Gjergj Ujka, vella i deshmorit te atdheut Arben Ujka.

‘ Shikoje kredine qe kam ende per ta paguar. Isha trupe operacionale dhe kur numeroj aksionet e rrezikshme dhe menyra si u flaka , ndihem i vrare. Une oficeri i RENEAS , nuk e konceptoj dot se si pa asnje mirenjohje hidhem poshte kur mund ti jepja ende policise. A mund te patrulloje nje oficer I RENEAS  dhe te sherbeje ne nje komisariat?” pyet njeri nder ta. Ai eshte brumosur per aksion, me taktika qe bartin rrezikun dhe do ti duhet se paku tre vjet qe te mesoje se taktikat e tij duhet nuk jane me per neutralizimin e personave me rrezikshmeri te larte, por per te kontrolluar rripin e sigurise apo per te matur alkolin

Kur u vrane keta pese te fundit, te vetmit qe e degjuan vrasjen pa krisma ishin koleget e tyre.  Ata ulen koken teksa shoket po parakalonin ne heshtje , te mohuar nga atdheu i tyre.

Ata qe kemba kembes me pas ju qepen vrasesit te Saimir Hoxhes dhe me maske te zeze i benin apel te dorezohej.

Me siguri duke menduar e pyetur  nen ate maske që ndalon identifikimin e tyre :  ” po mua kur do me vrasin te mite?”

Me poshtë në vend të letres se falenderimit, oficeri ka ende kredinë pa paguar.

- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Lajmet e fundit

E BUJSHME/ Arbana Osmani tregon vendimin e marrë për Donald Veshajn, çfarë do bëjë Romeo Veshaj

Prej kohësh përflitet se Big Brother VIP do të vërë në lojë banorët duke ndërruar binjakët. Pra në vend të Donaldit do të futet Romeo...

“Po bën bujë në rrjetet sociale”/ Meridiani zbulon se Valoni i ka dedikuar këngë një banore të Big Brother

Valon Shehu është banori i fundit që ka dalë nga shtëpia e “Big Brother VIP”, por edhe pse nuk është më aty banorët herë...

Enca “turpëron” personazhin publik: Herë tjetër kur të më ngacmosh mos i fshi mesazhet (FOTO)

Këngëtarja e njohur, Enca Haxhia, është mjaft aktive në profilet e saj në rrjetet e saj sociale. Në “Instagram”-in e saj mund të gjeni...

“Ah se po përmbahem mos të them diçka më tepër…”/ Debate të ashpra mes Einxhel dhe Sabianit, reagon e revoltuar vajza e këngëtarit

Një prej debateve të nxehta në shtëpinë ë “Big Brother” është ai mes Einxhel dhe Sabianit. Einxheli është komentuar edhe si banorja e cila...

Donaldi la Borën për Beatrix, reagon Stresi dhe zbulon anën e kujt mban

Personazhet e “Big Brother VIP” tashmë janë pjesë e çdo bisede të shqiptarëve. Prej disa ditësh, vëmendjen më të madhe e ka marr trekëndëshi, Bora-Donald-Beatriks. Madje,...