Friday, June 9, 2023

|

Si në filma aksion/ Tentohet të rrëmbehet njeriu më i pasur të Kinës

po lexohet

Pesë persona janë arrestuar në Kinë pas një përpjekjeje për të rrëmbyer një prej njerëzve më të pasur të vendit, He Xiangjian. Ai është themeluesi i Grupit Midea, një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë të pajisjeve shtëpiake. Policia u njoftua të dielën se ishte tentuar hyrja me forcë në vilën e tij luksoze në qytetin Foshan në provincën jugore të Guangdongut; ishte i biri i pasanikut ai që lajmëroi forcat e rendit pasi arriti të shmangte rrëmbyesit. Të gjithë personat e përfshirë u arrestuan dhe askush nuk u lëndua, tha policia. Përdoruesit e mediave sociale e krahasuan këtë ngjarje me “komplotin” e një filmi aksion.

Djali i Z.  He Xiangjian është një nga miliarderët më të mëdhenj në vend, por preferon të mbajë një profil të ulët. Pasuria e tij vlerësohet në 24.8 miliardë dollarë dhe është personi i gjashtë më i pasur në Kinë, sipas Forbes, që e rendit si personin e 36-të më të pasur në botë. Ai e ndërtoi Midea nga hici në vitin 1968, kur ishte vetëm 26 vjeç.

Pesë persona janë arrestuar në Kinë pas një përpjekjeje për të rrëmbyer një prej njerëzve më të pasur të vendit, He Xiangjian. Ai është themeluesi i Grupit Midea, një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë të pajisjeve shtëpiake. Policia u njoftua të dielën se ishte tentuar hyrja me forcë në vilën e tij luksoze në qytetin Foshan në provincën jugore të Guangdongut; ishte i biri i pasanikut ai që lajmëroi forcat e rendit pasi arriti të shmangte rrëmbyesit. Të gjithë personat e përfshirë u arrestuan dhe askush nuk u lëndua, tha policia. Përdoruesit e mediave sociale e krahasuan këtë ngjarje me “komplotin” e një filmi aksion.

Djali i Z.  He Xiangjian është një nga miliarderët më të mëdhenj në vend, por preferon të mbajë një profil të ulët. Pasuria e tij vlerësohet në 24.8 miliardë dollarë dhe është personi i gjashtë më i pasur në Kinë, sipas Forbes, që e rendit si personin e 36-të më të pasur në botë. Ai e ndërtoi Midea nga hici në vitin 1968, kur ishte vetëm 26 vjeç.

të fundit

Pas eksperiencës në Shqipëri, Beniada synon të bëhet pjesë e Big Brother në Itali

Pas eksperiencës në Big Brother Vip Albania, modelja e njohur shqiptare Beniada Nishani synon një tjetër format, atë të...

të ngjashëm