Sunday, December 3, 2023

|

spot_img

Nga rënia në peshe te forcimi i sistemit imunitar, arsyet se pse duhet të pini një gotë ujë sapo të zgjoheni në mëngjes

po lexohet

Dihet që ne përbëhemi nga 70% ujë, kështu që është e vetëkuptueshme që duhet të furnizojmë trupin tonë me gjithnjë e më shumë!

Vetëm kini parasysh se ka shumë probleme shëndetësore, afatgjata dhe afatshkurtra, që mund të vijnë nga dehidrimi.

Cilat janë përfitimet e këtij zakoni!

Rrit shkëlqimin e lëkurës

Duke pirë ujë, trupi është në gjendje të çlirojë më shpejt toksinat, gjë që do t’i japë lëkurës tuaj atë shkëlqimin që dëshironi. Mungesa e ujit nga ana tjetër mund të shkaktojë edhe rrudha të parakohshme dhe pore më të thella.

Ndihmon në rënien në peshë

Përveçse ju bën më pak të uritur dhe redukton dëshirat, pirja e ujit menjëherë pas zgjimit ndihmon trupin tuaj të largojë toksinat, të cilat fillojnë lëvizjen në zorrët tuaja. Ky proces do të rivendosë dhe përmirësojë sistemin tuaj të tretjes.

Përmirëson shkëlqimin dhe strukturën e flokëve

A e dini se uji përbën 25% të peshës së një tufe floku? Duke reduktuar marrjen e ujit, ju në fakt i bëni flokët tuaj më të hollë dhe më të ndjeshëm. Një arsye tjetër pse pirja e ujit me stomakun bosh do të rrisë rritjen dhe tiparet e flokëve.

Përmirëson metabolizmin

Nëse jeni në dietë, mësoni se vetëm duke pirë ujë me stomakun bosh, mund të rrisni ritmin metabolik me 24%. Duke rritur shkallën e metabolizmit, ju treteni më shpejt dhe për këtë arsye përmirësoni sistemin tuaj të tretjes. Uji gjithashtu pastron zorrën e trashë, duke i lejuar organit të thithë më shpejt lëndët ushqyese në mënyrë natyrale.

Lehtëson urthin

Urthi mund të shkaktohet nga aciditeti i shtuar në stomak dhe refluksi i acidit në ezofag. Kur pini ujë herët në mëngjes, uji ul aciditetin dhe hollon stomakun. Konsumimi i tij do të zvogëlojë aciditetin në stomak, kështu që kur të vijë koha për mëngjesin tuaj, do të ndiheni rehat.

Forcon sistemin imunitar

Duke pirë ujë çdo mëngjes ju “shpëlani” stomakun dhe për rrjedhojë balanconi sistemin tuaj limfatik. Një sistem limfatik i qëndrueshëm do të ndihmojë në ndërtimin e një sistemi të fortë imunitar, i cili do t’ju parandalojë të sëmureni sa më shpesh

Frenon gurët në veshka dhe infeksionet e fshikëzës

Ashtu si me urthin, uji do të hollojë aciditetin e stomakut për të zvogëluar mundësinë e gurëve në veshka. Sa më shumë ujë të pini, aq më shumë toksina nxirren nga trupi juaj, gjë që parandalon infeksionet e fshikëzës.

të fundit

Nuk i uroi Luizin dhe Kiarën për pritjen e ëmbël, Amos Zaharia zbulon arsyen

Aktori i njohur shqiptar Amos Zaharia së fundmi ka qenë i ftuar në emisionin “Live From Tirana”, ku ka...

të ngjashëm