Thursday, July 18, 2024

|

spot_img

Duhet të flini me derën e dhomës së gjumit mbyllur apo hapur? Ekspertët zgjidhin dilemë

po lexohet

Shumica e njerëzve e lënë derën e dhomës së gjumit të hapur gjatë natës për të qarkulluar ajrin. Por a e dini se ky nuk është alternativa më e mirë? Ka disa arsye pse duhet ta bëni zakon mbylljen e derës së dhomës së gjumit gjatë natës, dhe më e rëndësishmja është se kjo mund të rrezikojë sigurinë tuaj.

Më poshtë do të lexoni arsyet më të zakonshme për të filluar mbylljen e derës së dhomës së gjumit gjatë natës.

Bllokon zhurmën dhe do t’ju ofrojë një gjumë më të qetë

Nëse jetoni në një mjedis të zhurmshëm dhe jeni një gjumë i lehtë, ndoshta keni probleme të bini në gjumë. Pra, kjo do të thotë se mbyllja e derës së dhomës së gjumit është një mundësi e shkëlqyer, edhe nëse nuk jeni mësuar me të. Përveç kësaj, një derë e mbyllur do të mbajë jashtë tingujt e shokëve të dhomës që mund të qëndrojnë deri vonë dhe të bëjnë zhurmë.

Ju do të keni një shans më të mirë për t’i mbijetuar një zjarri

Nëse e lini derën e dhomës së gjumit të hapur kur flini dhe ka zjarr, ai mund të përhapet më shpejt në dhomën tuaj. Një derë e mbyllur do t’ju japë më shumë kohë për të reaguar dhe për të shpëtuar veten nga zjarri. Do të mbajë për pak kohë temperaturën në dhomë në nivele të tolerueshme dhe përveç kësaj, tymi toksik nuk do të përhapet aq lehtë.

Rrit shanset për të reaguar më shpejt në rast se hyjnë hajdutët

Një derë e mbyllur ose, akoma më mirë, e mbyllur e dhomës së gjumit mund t’ju japë një mundësi për të vepruar nëse dëgjoni se dikush ka hyrë në shtëpinë tuaj ose është gati. Kjo do t’ju lejojë gjithashtu të qëndroni më të sigurt dhe t’ju japë kohë për të lajmëruar policinë.

Sipas Feng Shui, një derë e mbyllur mban energji pozitive brenda dhomës

Një nga parimet e Feng Shui-t për dhomat e gjumit është shmangia e gjumit me derën e hapur. Kjo është për shkak se e gjithë energjia pozitive në dhomë mund të largohet dhe gjithashtu hap dhomën tuaj ndaj chi negative. Mbyllja do ta parandalojë këtë dhe do t’ju japë një ndjenjë sigurie. Gjithashtu, mendja juaj do të jetë më e qetë.

të fundit

Arilena Ara feston sot ditëlindjen, nuk do ta besoni sa vjeç mbush këngëtarja

Këngëtarja e njohur Arilena Ara feston sot 26 vjetorin e lindjes. Në këtë ditë të veçantë për të, Ara...

të ngjashëm