Friday, March 24, 2023

|

spot_imgspot_img

Bini në dashuri shumë shpejt? Ja se kush është shkaktari kryesor

Më të lexuarat

A e gjeni shpesh veten duke rënë në dashuri kokë e këmbë me dikë të ri? Ndiheni sikur nxitoni në marrëdhënie? Nëse po, mund të jeni duke përjetuar diçka të quajtur emofili.

ÇFARË ËSHTË EMOFILIA?

Emofilia nuk është vetëm një gjendje psikologjike, por edhe neurologjike, e shkaktuar nga nivelet e ulëta të neurotransmetuesit serotonin në tru që ju bën të dashuroheni më lehtë dhe më intensivisht sesa një person mesatar. Por mos u shqetësoni, emofilia nuk është një çrregullim apo një sëmundje mendore. Është thjesht një term që përdoret për të përshkruar një person që e përjeton dashurinë më intensivisht se personi mesatar. Dhe ndërsa nuk ka një kurë të vërtetë për të, ka mënyra për ta menaxhuar atë. Nëse mendoni se mund të keni emofili, gjëja më e mirë për të bërë është të flisni me dikë për të.

SHKAQET E EMOFILISË

Është e mundur që të bini në dashuri shumë shpejt për shkak të një çekuilibri kimik në trurin tuaj. Një neurokimik i quajtur dopamina luan një rol të madh në dashuri, seks dhe tërheqje. Nganjëherë quhet “hormoni i dashurisë” sepse aktivizon qendrën e shpërblimit dhe kënaqësisë në trurin tuaj. Një çekuilibër i dopaminës mund t’ju bëjë të fiksoheni pas dikujt dhe të kaloni gjithë kohën tuaj duke menduar për të. Ju madje mund të ndiheni sikur jeni të varur nga personi.

Nivelet e ulëta të serotoninës gjithashtu mund të jenë fajtorë. Serotonina është një neurotransmetues që ndihmon në rregullimin e humorit. Kur nivelet janë të ulëta, mund të shkaktojë ankth, nervozizëm dhe impulsivitet. Kjo mund t’ju bëjë të veproni sipas ndjenjave tuaja të dashurisë pa menduar për pasojat.

Emocionet tuaja gjithashtu mund të luajnë një rol në rënien në dashuri shumë shpejt. Nëse jeni duke kaluar një kohë të vështirë, mund të keni më shumë gjasa të lidhni me dikë sepse ai ju bën të ndiheni mirë. Ky është shpesh rasti me njerëzit që kanë kaluar një ndarje ose divorc. Ata mund të kërkojnë dikë për të mbushur boshllëkun që u ka mbetur në jetën e tyre. Ndërsa shkaqet janë ende duke u studiuar, besohet se emofilia mund të shkaktohet nga gjenetika, faktorët mjedisorë ose ndikimet psikologjike.

SHENJAT QË TREGOJNË SE JENI DUKE PËRJETUAR EMOFILI

  • E gjeni veten të tërhequr nga shumë njerëz në të njëjtën kohë dhe dëshironi të jeni intimë me ta
  • Ju dashuroheni lehtë dhe shpesh
  • I kaloni shpejt ndarjet
  • Ju ndjeni një lidhje të fortë me dikë pas vetëm një periudhe të shkurtër kohe
  • Keni frikë të jeni vetëm

MENAXHIMI I NDJENJAVE TUAJA DUKE SHKUAR PËRPARA

Gjëja e parë që duhet kuptuar është se është në rregull të ndihesh në këtë mënyrë. Ju nuk keni nevojë të ndiheni të turpëruar ose të turpëruar që keni një tendencë për t’u dashuruar shpejt. Përqafoni perspektivën tuaj unike dhe thellësinë e ndjenjave tuaja. Para se të investoni shumë në një marrëdhënie të re, merrni kohë për të njohur personin tjetër. Mos kini frikë të pyesni për marrëdhëniet e tyre të kaluara dhe të zbuloni se çfarë shkoi keq. Dhe më e rëndësishmja, mos kini frikë të jeni të sinqertë për ndjenjat tuaja.

Revista Psikologjia/

- Advertisement -spot_img

More articles

rrjetet sociale

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit