Friday, May 24, 2024

|

spot_img

Historia e zonjës së “hekurt” që u bë simbol i eksdodit kosovar, pas 21 vitesh sërish me vajzë në krah

po lexohet

Sherife Luta është konsideruar si simboli i eksodit të popullit kosovar në vitet e luftës me Serbinë.

Ajo asokohe ishte 22-vjeçare dhe mbante në gji vajzën e saj gjashtëmuajshe, Besën.

Ditën e 8 marsit 1999, ajo ishte një grua që doli nga shtëpia me foshnjën dhe babanë e saj për t’i shpëtuar granatimeve të serbëve në fshatin Ivajë në Kaçanik të Kosovës.

Bashkëshorti iu bashkua Ushtrisë Çlirimtare, së bashku me burrat e tjerë të rinj e të fuqishëm.
Fotografia e saj, e cila u shkrep na Bllacë të Maqedonisë, u bë simbol i refugjatëve të Kosovës, gjatë vitit 1999.

të fundit

Kënga e Besit dedikim për Xhensilën? Aktori shton dyshimet, çfarë deklaroi në “Ferma VIP”

“Mosmirënjohja” është kënga më e re e Bes Kallakut. Që pas publikimit të kësaj kënge me tekst po nga ai,...

të ngjashëm