Tuesday, December 5, 2023

|

spot_img

Fakte të reja/ Ja sa zgjat imuniteti ndaj COVID-19

po lexohet

Fakte të reja kanë dalë në dritë rreth virusit vdekjeprurës, Covid-19. Doktor Scott Gottleib, një ish zyrtar i administratës së Ushqimit dhe Barnave tha se personat e prekur nga koronavirusi mund të fitojnë imunitet ndaj virusit që mund të shkojë deri në një vit.

Duke folur të dielën për rrjetin CBS rreth gjetjeve të reja të Qendrave të Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve zoti Gottleib tha se është e sigurt se trupi i njeriut mund të fitojë imunitet deri në tre muaj pas prekjes nga sëmundja.

Por ai shtoi se gjasat janë që imuniteti të zgjasë nga gjashtë në 12 muaj, duke variuar nga një person tek tjetri. Eksperti kërkoi të bëhet kujdes duke kujtuar se mjekët ende nuk dinë shumë gjera rreth COVID-19. Prej shpërthimit të pandemisë në SHBA janë shënuar mbi 170 mijë vdekje ndërsa janë infektuar mbi 5.4 milionë vetë.

të fundit

“Trekëndësh dashurie”, analisti: Naimi kishte lidhje jashtëmartesore me një burrë

Analisti Arian Curri ka folur në lidhje me ngjarjen tronditëse që u shënua në Kosovë, ku Naim Museli porositi...

të ngjashëm