Thursday, April 18, 2024

|

spot_img

Koronavirusi ndryshoi dasmat? Ja si do të duken në të ardhmen

po lexohet

Shumë nga tendencat e dasmave të viteve 2010 po zbehen, dhe ato të reja po shfaqen. Ndërsa çiftet ndryshojnë planet e tyre origjinale për shkak të pandemisë COVID-19, dasmat kanë filluar të duken ndryshe me afrimin e vitit 2021.

 

 

Ekspertët nga industria e dasmave kanë zbuluar cilat ishin tendencat në vitin 2020 dhe çfarë të prisnin në 2021.

Catering-u po bie në popullaritet për arsye sigurie

Catering ishte një mënyrë e njohur për të shërbyer darkën në dasma më të mëdha. Por organizatorja e dasmave dhe luleshitësja Amy McCord Jones tha sepse gjithnjë e më pak çifte vendosin për ushqim, i cili zakonisht përfshin shërbimin nga enët e përbashkëta dhe vaktet e pambuluara.

Çiftet do të zgjedhin më shumë për dasma më të thjeshta

McCord Jones tha se ajo pret që dasmat të jenë më të thjeshta në 2021 dhe më pak çifte të zgjedhin dasma të bukura.

Çiftet në përgjithësi nuk duan më dhurata tradicionale

Organizatori Margaux Fraise, tha se shumë çifte sot nuk duan disa dhurata tradicionale të tilla si pjata apo mikser.

“Shumë çifte sot tashmë jetojnë së bashku dhe kanë nevojat themelore shtëpiake,” shtoi Fraise.

Ulëset e lira, një e kaluar

Megjithëse ulëset falas janë bërë gjithnjë e më të popullarizuara në vitet e fundit, organizatori i dasmës Robyn Bruns tha se vendet e dakorduara po kthehen.

“Çiftet e kuptojnë që të ftuarit tani mund të dëshirojnë të ulen me familjen ose miqtë me të cilët ndihen më të sigurt”, shtoi Bruns.

Gjithnjë e më shumë çifte do të vendosin të ikin

McCord Jones beson se gjithnjë e më shumë çifte do të ikin diku dhe do të martohen.

“Arratisja do të jetë ndoshta një nga tendencat më të njohura të dasmave në 2021. Ne shohim gjithnjë e më shumë çifte që zgjedhin largime ose dasma të vogla, sepse nuk lejohen të merren me masa rreth COVIDA-19”, shtoi McCord Jones.

Dasmat me streaming, ndoshta deri në vitin 2021

Ceremonitë e dasmës në transmetim janë bërë të njohura pasi çiftet po kërkojnë mënyra për të ndarë ditën e tyre të veçantë me miqtë dhe familjen e largët dhe Bruns beson se transmetimi i drejtpërdrejtë do të bëhet pjesë e zakonshme e dasmave edhe në vitin 2021.

Ari i verdhë, përsëri në modë

“Ajo që është e vjetër është përsëri e re! Shumë çifte po shprehin dëshirën për unaza fejese në ari të verdhë”, tha Dan Moron, një argjendar privat.

Mbrëmje djemsh dhe vajzash, në hapësira private

Çiftet duan të shmangin baret e mbushura me njerëz dhe klubet e natës dhe për këtë arsye gjithnjë e më shumë po rezervojnë hapësira private ose shtëpi për party-t e.

Kostumet shumëngjyrëshe të dasmës, në trend

Organizatorja Bianca Hall, tha se kostumet shumëngjyrëshe do të shfaqen në dasma gjatë vitit 2021.

“Ne shohim kostume shumëngjyrëshe dhe tuxedo në tone të errëta si burgundy dhe jeshile pyjore. Çiftet që planifikojnë dasma verore gjithashtu zgjedhin kostume blu pastel,” shtoi ajo.

të fundit

Arrestohet Soni Malaj dhe dy këngëtarë të tjerë, u ndaluan nga policia teksa po performonin në skenë

Këngëtarët shqiptarë Soni Malaj, Don Phenom dhe Sinan Vllasaliu janë arrestuar nga policia zvicerane. https://youtu.be/d25k816hXlk Sipas raportimeve të mediave, artistët do...

të ngjashëm