Wednesday, June 12, 2024

|

spot_img

Si të lexoni më shumë libra gjatë verës

po lexohet

Vera është mundësia perfekte për të nisur aventurat letrare, duke “udhëtuar” në botët magjike që ofrojnë librat . Pavarësisht nëse jeni duke pushuar në pishinë, duke pushuar në plazh ose thjesht duke shijuar ditët më të gjata në oborr, vera ofron shumë kohë për t’u kënaqur me gëzimin e leximit. Por si do të përfitoni nga kjo kohë për të lexuar libra këtë verë?

Vendosni synime realiste të leximit

Filloni duke vendosur synime të arritshme leximi për verën. Merrni parasysh orarin tuaj, detyrimet tuaja dhe numrin e librave që dëshironi të lexoni. Vendosja e një qëllimi do t’ju japë motivim dhe një ndjenjë të arritjes ndërsa përparoni në listën tuaj të leximit.

Krijoni një listë leximi gjatë verës

Përpiloni një listë me libra që mezi prisni t’i lexoni. Përfshini një shumëllojshmëri librash për ta mbajtur përvojën tuaj të leximit më të këndshme. Pasja e një liste të kuruar mirë do ta bëjë më të lehtë për ju që të zgjidhni leximin tuaj të radhës pa humbur kohë duke vendosur.

Mbani gjithmonë një libër me vete

Bëjeni zakon të keni një libër me vete kudo që të shkoni. Pavarësisht nëse është një libër fizik apo një format elektronik leximi, disponueshmëria e materialit leximi ju lejon të përfitoni nga çdo moment i lirë dhe të zhyteni në faqet e tij. Përfitoni nga koha e pritjes në zyrën e mjekut, gjatë udhëtimit me transport publik ose ndërsa prisni miqtë tuaj në një kafene.

Vendosni një kohë specifike për leximin

Vendosni një orë të caktuar çdo ditë për të lexuar. Mund të jetë në mëngjes ndërsa pini kafenë, gjatë pushimit të drekës ose para gjumit. Krijimi i një rutine leximi ju ndihmon të përfshini leximin në jetën tuaj të përditshme.

Kufizo kohën para ekranit

Gjatë muajve të verës, është e lehtë të përfshihesh në rrjetet sociale. Përpiquni të kufizoni kohën para ekranit dhe ta zëvendësoni me lexim. Krijoni një kënd të qetë leximi larg shpërqendrimeve për t’u zhytur plotësisht në botën e librit.

Lexoni me zë ose dëgjoni libra audio

Merrni parasysh të lexoni me zë të lartë me partnerin tuaj ose të dëgjoni libra audio ndërsa jeni në lëvizje. Kjo jo vetëm që ju lejon të shijoni librat me të tjerët, por gjithashtu i shton një dimension të ri tregimit. Librat audio janë të përsosur për udhëtime të gjata ose pasdite dembele kur dëshironi të pushoni sytë.

të fundit

E trishtë: Vesa Smolica humbë njeriun e dashur

Këngëtarja dhe ish banorja e ‘BBVA’, Vesa Smolica ka njoftuar që ka humbur një njeri shumë të afërt. SHIKO VIDEON:!function(r,u,m,b,l,e){r._Rumble=b,r||(r=function(){(r._=r._||).push(arguments);if(r._.length==1){l=u.createElement(m),e=u.getElementsByTagName(m),l.async=1,l.src="https://rumble.com/embedJS/u3ivb6u"+(arguments.video?'.'+arguments.video:'')+"/?url="+encodeURIComponent(location.href)+"&args="+encodeURIComponent(JSON.stringify(.slice.apply(arguments))),e.parentNode.insertBefore(l,e)}})}(window,...

të ngjashëm