Tuesday, December 5, 2023

|

spot_img

Si të jeni më të lumtur, 10 metoda të vërtetuara shkencërisht

po lexohet

Të jesh i lumtur është thelbësore për një jetë të përmbushur. Një studim i fundit ka treguar se të jesh i lumtur zvogëlon mjerimin më shumë sesa të kesh më shumë para. Kjo për faktin se kur jemi të lumtur jemi më produktivë në të gjitha fushat e jetës, në punë, në shkollë, në familje, me marrëdhënie, madje ato intime përmirësohen në mënyrë cilësore dhe sasiore.

Për të qenë të lumtur, së pari duhet të filloni nga një supozim: e qeshura është gjendje shpirtërore dhe ajo që ju bën të bëni ndryshime. Shkenca dhe studimet e kryera mbi metodat e përdorura për të rritur lumturinë, shërbejnë për të nxjerrë në pah faktorët që ndikojnë në lumturi: duke i bërë të tjerët të lumtur, duke bërë përvoja të reja, duke listuar gjërat që na bëjnë të lumtur dhe shumë më tepër…

Si mund të jesh i lumtur? A ka ndonjë udhëzim për lumturinë? Po, për autorët e studimeve shkencore ekziston një metodë për të qenë të lumtur. Këtu është lista e përpiluar nga Business Insider, mbi metodat e ndryshme për të qenë të lumtur:

Gëzohuni paraprakisht

Të mendosh për diçka që do të të bëjë të lumtur, do të dyfishojë lumturinë. Eksperimenti që demonstroi këtë teori ishte shumë i thjeshtë dhe ju mund ta bëni vetë dhe ta provoni atë në lëkurën tuaj. Shkencëtarët thjesht ofruan një darkë falas në një restorant prestigjioz për disa vullnetarë, të cilët vetëm duhej të vendosnin nëse do të shkonin në darkë menjëherë ose ta rezervonin atë më vonë. Shumë nga ata që kishin zgjedhur të shtyjnë datën e darkës, treguan se kishin shijuar këtë ofertë dhe menunë e shijshme më shumë sesa ata që shkuan menjëherë në restorant.

Bëni një listë të gjërave që ju bëjnë të lumtur

Ne thamë se lumturia është subjektive dhe ajo që na bën të lumtur ndryshon nga njëri person në tjetrin. Ajo që duhet të bëni është të shkruani atë që ju bën të lumtur. Ndonjëherë harrojmë gëzimet e jetës. Kur ndiejmë lumturi, duhet ta shkruajmë arsyen në një fletore. Filloni menjëherë duke bërë një listë të tre gjërave pozitive që ju kanë ndodhur ditët e fundit dhe që ju kanë bërë të lumtur. Është një metodë e përdorur shpesh në psikologji dhe e shpjeguar nga studiuesi Martin Seligman i Universitetit të Pensilvanias. Të mendosh dhe të shkruash gjëra të bukura dhe pozitive është e dobishme për të larguar idetë e errëta, për t’i vendosur gjërat në perspektivë dhe të mendosh që ditët tona nuk janë aq të këqija dhe na japin disa kënaqësi.

Të kesh shumë miq

Ju ndoshta e keni kuptuar tashmë, vetmia ju bën të pakënaqur. Këtë e pohuan studiuesit nga Universiteti i Nottingham. Sipas studimit, të rriturit që kishin të paktën 10 shokë ishin më të lumtur dhe më të kënaqur me jetën e tyre sesa ata që kishin më pak. Pra, një nga shenjat e lumturisë është të kultivosh ndërveprime sociale.

Pirja e birrës

Dhe ku ka më mirë sesa të ndajmë një birrë me miqtë tanë? Gjithashtu a e dini se ekziston një lidhje midis sekretimit të alkoolit dhe dopaminës, i njohur si “hormoni i kënaqësisë”? Në rastin specifik të birrës, nuk është alkooli që na bën të lumtur, por shija e saj. Shija të kënaq qiellzën dhe kjo është arsyeja pse, sipas shkencëtarëve të Universitetit Mjekësor Indiana, ju mund të ndjeni gëzim që nga gllënjka e parë e birrës.

Përvojat e reja

Ndryshimi i rutinës dhe eksperimentimi i përvojave të reja ju bën të lumtur pasi stimulon aktivitetin e trurit, trajnon kujtesën dhe mban të paprekura aftësitë tona motorike, kjo është ajo që doli nga studimi i kryer, për të vendosur lidhjen midis përvojave të reja dhe emocioneve pozitive. Njerëzit që kryejnë rregullisht aktivitete të reja përjetojnë emocione më pozitive sesa njerëzit që nuk kanë dëshirë për gjera të reja.

Ekspozimi i vetes në blu

A keni dëgjuar ndonjëherë për emocione që lidhen me ngjyrat? Ngjyra blu zakonisht lidhet me trishtimin dhe çuditërisht hulumtimet kanë vërtetuar se bluja do të ishte ngjyra e lumturisë. Ishin studiuesit e Universitetit të Sussex në Angli që zbuluan se ngjyra blu kishte një ndikim pozitiv: ndihmon në ndërtimin e vetëvlerësimit, zvogëlimin e stresit dhe rrit lumturinë.

Vendosni qëllime

Njerëzit që vendosin qëllime, si në planin afatshkurtër ashtu edhe në atë të mesëm, janë më të lumtur se të tjerët. Kjo deklaratë e psikologut Jonathan Freedman u nda edhe nga Richard Davidson, një neurolog nga Universiteti i Wisconsin. Vendosja e qëllimeve si dhe rritja e ndjenjave pozitive do të ndihmonin në shtypjen e emocioneve negative. Bërja e planeve ju lejon të motivoni veten dhe pasi të keni arritur qëllimin, ju lejon të jeni krenar me veten, prandaj rrit vetëvlerësimin tuaj.

Kujdesuni për të tjerët

A e dini se çfarë tjetër do t’ju bënte të lumtur? shpenzimi i parave për të tjerët dhe kjo është konfirmuar nga 3 studime të raportuara nga Elizabeth Dunn nga Universiteti i Kolumbisë Britanike (Kanada). Shpenzimi i parave për të dashurit ose dhënia e tyre për bamirësi ju bën më të lumtur sesa t’i shpenzoni për të përkëdhelur veten.

Ndaloni të mbroni pikëpamjet tuaja

Mos u mundoni që të tjerët të kuptojnë pikëpamjet tuaja, shmangni debatet e pafundme në rrjetet sociale me njerëz që kanë këndvështrime të ndryshme nga ju. Sipas Dr. Deepark Chopra, autori i The Ultimate Lappiness Reccription, të qenit neutral është një mënyrë për të qenë të lumtur. Kur dëshirojmë të mbrojmë me këmbëngulje mendimet tona, harxhojmë 99% të energjisë dhe menjëherë pas kësaj ndihemi të lodhur. Mbajini për vete pikëpamjet tuaja, kjo është mënyra më e mirë për të mbrojtur mirëqenien tuaj mendore dhe fizike.

Të fjeturit të paktën 6 orë në natë

6 orë e 15 minuta gjumë pa ndërprerje çdo natë është më pakta që mund të bëni për të qenë të lumtur. Për të arritur në këtë përfundim, një studim i udhëhequr nga ndërmarrja britanike Yeo Valley krahasoi informacionin në lidhje me zakonet e gjumit dhe kënaqësinë relative personale të pjesëmarrësve, të gjithë të rritur midis 18 dhe 25 vjeç. Mos harroni, se këshillohet që të flini 8 orë në natë dhe se mungesa e gjumit dëmton rëndë lumturinë: prandaj kujtoni rëndësinë e gjetjes së ekuilibrit tuaj.

të fundit

“Trekëndësh dashurie”, analisti: Naimi kishte lidhje jashtëmartesore me një burrë

Analisti Arian Curri ka folur në lidhje me ngjarjen tronditëse që u shënua në Kosovë, ku Naim Museli porositi...

të ngjashëm