Friday, January 21, 2022

|

Padia e PD në SPAK, reagon Çela: Padituri ose e qëllimshme! KESH shiti energji për herë të fundit në 11 qershor

Më të lexuarat

Administratori i OSHEE Ardian Çela ka reaguar për herë të parë pas padisë së depozituar nga PD në SPAK ndaj tre kompanive që operojnë në sistemin e energjisë elektrike.

I ftuar në “Publikisht” në RTSH përballë moderatores Blerta Tafani Çela deklaroi se është njohur me padinë përmes medias. Ai tha se akuzat e PD vijnë nga padituria ose janë të qëllimshme, ndërsa shtoi se do të vihet në dispozicion të organit të akuzës për përmbushjen e hetimit.

“Jam njohur nga media. Unë e kam parë atë kur PD bëri atë deklarimin dhe unë prapë i kthehem që ose ka bërë nga padituria, ose është e qëllimshme.  Ne nuk blejmë në bursë. FTL e blen energjinë në bazë të strategjisë të formuluar nga enti rregullator.

Tre fashat kanë çmime krejt të ndryshme. Mosblerja në bursë ka dhe një problem tjetër. Duhet ta kesh paranë kesh. Është detyrim, nuk është qejf. Prokuroria do bëjë detyrën e vet”, u shpreh ai.

Çela hodhi poshtë edhe akuzat për shitje të energjisë elektrike gjatë muajve korrik dhe gusht duke theksuar se shitja e fundit është bërë në datë 11 qershor, kur sipas tij, niveli ka qenë mbi kuotën normale.
“KESH shitjen e tepricave e bën i kushtëzuar nga niveli i kuotave, për herë të fundit KESH ka shitur në 11 qershor. Niveli ka qenë mbi kuotë. Ndryshe do kalonte kuota. Ose rrezikonin portat ose përmbytje”, tha ai.

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit