Tuesday, December 7, 2021

|

Metodat që duhet të dini/ Si të pushoni dhimbjen e kokës pa ilaçe

Më të lexuarat

Kush është këngëtarja e njohur që pritet të futet në shtëpinë e Big Brother

Bëhet me dije se shtëpisë së “Big Brother”, do t’i bashkohet këngëtarja e njohur Big Mama. Ajo njihet për natyrën e saj energjike dhe “shpërthyese”...

Nuk pritej nga Sabiani, momenti kur i gjuan në të pasme Beniadës dhe e diskutuan të gjithë (VIDEO)

Një moment aspak i këndshëm ka ndodhur në orët e para të mëngjesit pas darkës së Festës së Pavarësisë në “Big Brother VIP”. Në rrjet...

Jeni mashtruar nga blerjet online, ndiqni këto këshilla për herë tjetër

Këtë vit, shpenzimet në blerje online për festat e fundvitit (periudha 1 nëntor – 31 dhjetor) do të kapërcejnë shifrën 910 miliardë dollarë në...

E BUJSHME/ Arbana Osmani tregon vendimin e marrë për Donald Veshajn, çfarë do bëjë Romeo Veshaj

Prej kohësh përflitet se Big Brother VIP do të vërë në lojë banorët duke ndërruar binjakët. Pra në vend të Donaldit do të futet Romeo...

Me Ardit Gjebrenë e Xhemi Shehun/Zbulohen datat, ja kur do të mbahet Festivali i 60-të i Këngës në RTSH

Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar ka nisur prej ditësh punën për të sjellë përpara publikut festën e rëndësishme...

Pikëpyetjet mbi dhimbjet e kokës apo migrenën janë të pafundme, megjithatë kur bëhet fjalë për të dyja një gjë është e sigurtë: dhimbja nuk injorohet dot. Për pasojë, çdokush kërkon një zgjidhje të menjëhershme që largon dhimbjen sa hap e mbyll sytë.

Ndonëse shërimi i dhimbjes së kokës kërkon kohën e vet, në vend të ilaçeve, secili prej nesh mund të shfrytëzojë këto mënyra natyrale kundër dhimbjeve.

Uji
Mund të tingëllojë e pabesueshme, por ka shumë raste që dhimbja shpërthen si pasojë e dehidratimit. Ky i fundit mundet të tjetërsojë humorin, ndjenjat dhe mendimet. Uji mund të mos shkurtojë kohëzgjatjen e dhimbjes por mund ta bëjë njeriun të ndihet më mirë.

Kompresat E Ftohta
Një kompresë e ftohtë mund të jetë një zgjidhje shumë e lehtë kundër dhimbjes. Vendoseni atë në qafë ose në kokë dhe ftohtësia do të ngushtojë enët e gjakut dhe do të pakësojë inflamacionin. Kompresa është gjithësesi një zgjidhje afatshkurtër kundër dhimbjes.

Kompresa E Ngrohtë
Kur dhimbja e kokës vjen si pasojë e tensionit ajo shoqërohet me kontraktim të muskujve. Në ndihmë vjen kompresa e ngrohtë që i qetëson ato. Në vend të kompresës mund të përdorni një peshqir të ngrohur ose të bëni një banjë të ngrohtë.

Fikni Dritat
Njerëzit që vuajnë nga dhimbjet e kokës bëhen shumë të ndjeshëm ndaj dritës. Dritat e ndezura por edhe ajo e pajisjeve elektronike mund t’i përkeqësojë simptomat. Dhimbja e kokës mund të largohet ose zbutet duke ndenjur në një ambient të errët dhe jo me drita të forta. Rekomandohet të qendroni në një dhomë apo vend ku nuk ka shumë dritë.

Çajrat Bimorë
Çaji i xhenxhefilit është shumë i mirë kundër migrenës. Një studim i vitit 2013, zbuloi se xhenxhefili ka të njëjtin efekt kundër migrenës si medikamentet. Çajra të tjerë bimorë që eliminojnë dhimbjen e kokës janë ai i nenexhikut, kamomilit dhe lavandës./AgroWeb

- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Lajmet e fundit

“Ti shitesh për një drekë”/ Plas debati në “Përputhen”, Arjan Konomi-konkurrentes: Gënjen sy për sy

Alvisa Qarri dhe Bahkim Sahiti, u deklaruan për njëri-tjetrin, ditën e shtunë në “Prime”. Mirëpo opinionisiti i njohur, Arjan Konomi, tha se kjo deklaratë...

E BUJSHME/ Arbana Osmani tregon vendimin e marrë për Donald Veshajn, çfarë do bëjë Romeo Veshaj

Prej kohësh përflitet se Big Brother VIP do të vërë në lojë banorët duke ndërruar binjakët. Pra në vend të Donaldit do të futet Romeo...

“Po bën bujë në rrjetet sociale”/ Meridiani zbulon se Valoni i ka dedikuar këngë një banore të Big Brother

Valon Shehu është banori i fundit që ka dalë nga shtëpia e “Big Brother VIP”, por edhe pse nuk është më aty banorët herë...

Enca “turpëron” personazhin publik: Herë tjetër kur të më ngacmosh mos i fshi mesazhet (FOTO)

Këngëtarja e njohur, Enca Haxhia, është mjaft aktive në profilet e saj në rrjetet e saj sociale. Në “Instagram”-in e saj mund të gjeni...

“Ah se po përmbahem mos të them diçka më tepër…”/ Debate të ashpra mes Einxhel dhe Sabianit, reagon e revoltuar vajza e këngëtarit

Një prej debateve të nxehta në shtëpinë ë “Big Brother” është ai mes Einxhel dhe Sabianit. Einxheli është komentuar edhe si banorja e cila...