Thursday, April 18, 2024

|

spot_img

Kontaktet gjatë pandemisë, Manastirliu i rikthehet traditës, propozon përshëndetjen me dorë në zemër

po lexohet

Pandemia e COVID-19 ka ndryshuar sjelljen tonë të përditshme, midis të cilave edhe mënyrën e përshëndetjes. Deri më tani specialistët kanë këshilluar takimin me bërryl ose me grusht.

Ndërkohë ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka propozuar për rikthimin e një përshëndetje tradicionale të shqiptarëve atë të dorës në zemër, e cila bëhet për të respektuar mikun. Në një postim në Facebook, Manastirliu shkruan se kjo do të ishte një mundësi e mirë për të shmangur përhapjen e virusit.

“Ne shqiptarët kemi një tradite shumë të bukur për të shprehur respektin ndaj mikut, prej kohëve të lashta. Dorën në zemër dhe një tundje e lehtë e kokës.

Pse mos ta rikthejmë si traditë, për të evituar shtrëngimin e duarve, një mënyrë për të kufizuar përhapjen e virusit të rrezikshëm“, shkruan Manastirliu.

të fundit

Arrestohet Soni Malaj dhe dy këngëtarë të tjerë, u ndaluan nga policia teksa po performonin në skenë

Këngëtarët shqiptarë Soni Malaj, Don Phenom dhe Sinan Vllasaliu janë arrestuar nga policia zvicerane. https://youtu.be/d25k816hXlk Sipas raportimeve të mediave, artistët do...

të ngjashëm