Friday, September 22, 2023

|

spot_img

Historia e pabesueshme: U kafshua nga 200 gjarpërinj dhe është ende gjallë, tani gjaku i tij do shërojë mijëra njerëz (VIDEO)

po lexohet

Gjaku i rrjedh parakrahëve, ndërsa ai buzëqesh dhe flet me kamerën. Sapo është kafshuar nga një nga gjarpërinjtë më vdekjeprurës në botë, një mamba e zezë, por Tim Friede-it, një YouTuber në Wisconsin, nuk i intereson.

“Me mambën e zezë është një dhimbje e menjëhershme. Është si të thumbohen nga një mijë bletë. Bletët mund të kenë një ose dy miligramë helm, por një pickim mamba mund të përmbajë 300 deri në 500 miligramë”, shpjegoi ky burrë 51-vjeçar në BBC.

Ai është kafshuar më shumë se 200 herë në 20 vitet e fundit, pa llogaritur 700 herët që helmi është injektuar drejtpërdrejt gradualisht për të zhvilluar antitrupa.

Qëllimi i Timit ishte kërkimi për të gjetur një antidot universal për kafshimin e gjarprit. Sigurisht, edhe kanali i tij në YouTube, ku ka video që janë një vetëvrasje e vërtetë online. Në total, amerikani ishte në prag të vdekjes 12 herë.

“Nuk e bëra për të bërë video në YouTube, doja të shpëtoja jetë dhe të bëja një ndryshim. Unë përdora YouTube vetëm për të gjetur mjekët me të cilët punoj tani. Ishte një bast i madh. Dhe funksionoi”, i pretendon ai.

“Nëse nuk jeni plotësisht imun ndaj helmit të një gjarpri si një mamba e zezë, kjo mund të ndikojë në sistemin tuaj nervor periferik. Që do të thotë se diafragma juaj kapet dhe nuk mund të merrni frymë, sytë tuaj mbyllen dhe nuk mund të flisni dhe ngadalë paralizohesh. Nuk ndikon në sistemin nervor qendror, kështu që mund të mendosh akoma derisa të vdesësh”, thotë Tim, i cili ka zgjedhur gjarpërinjtë më vdekjeprurësit në mesin e 200 specieve helmuese që ekzistojnë:

“Unë nuk kam përdorur të gjitha llojet e gjarpërinjve helmues në planet. Zgjodha ato që mund të të vrasin më shpejt”, shton ai.

Sido që të jetë, teknika e Youtuberit për të lënë veten të kafshohet ose duke i injektuar vetes sasi të vogla helmi ka funksionuar deri tani. Një vepër që ka tërhequr vëmendjen e specialistëve.

“Ajo që bëri Tim ishte e jashtëzakonshme, por është e rrezikshme dhe nuk do t’ia rekomandoja kurrë askujt,” shpjegon imunologu Jacob Glanville, i cili ka lënë punën e tij në kompaninë shumëkombëshe Pfizer për të punuar me Friede, në zhvillimin e një antidoti. Për ta bërë këtë, shkencëtari ka përdorur gjakun e Youtuberit, i cili me sa duket përmban dy herë më shumë antitrupa kundër helmit, se gjaku i secilit prej nesh.

Por teknika e tij, ajo e ekspozimit të një qenieje njerëzore ndaj helmit dhe shfrytëzimit për të klonuar qelizat e tij, ka ngjallur kritika të mëdha në komunitetin shkencor.

të fundit

Fitime marramendëse, blogerët dhe personazhet e TikTok-ut në Shqipëri tashmë do të paguajnë taksa

Të ardhurat nga Tik-Tok, Instagram, platformat ndërkombëtare Booking dhe AirBnB apo bonuset dhe përfitimet e përmuajshme të dëmshmpërblimit nga...

të ngjashëm