Friday, June 9, 2023

|

4 viktima dhe 155 raste të reja! 147 pacientë po luftojnë të shtruar në spitale

po lexohet

238 viktima, 3743 të infektuar aktivë me Covid-19 dhe 3986 pacientë të shëruar. Ky është bilanci i koronavirus në Shqipëri. Dr.Marjeta Dervishi nga Instituti i Shëndetit Publik gjatë përditësimit të të dhënave për 24 orët e fundit, bëri me dije se katër pacientë të tjerë kanë humbur jetën nga Covid-19. Një 57-vjeçar nga Vlora dhe tre qytetarë nga Tirana një 68-vjeçar, një 80-vjeçar dhe 82-vjeçar me sëmundje bashkëshoqëruse, nuk e kanë fituar dot betejën me koronavirus dhe kanë ndërruar jetë.

Mes tyre është edhe artisti shkodran Enrik Çefa. Cefa ishte shtruar në një prej spitaleve Covid në Tiranë dhe kishte 24 orë që ishte intubuar. Tashmë ka mbyllur sytë, pasi nuk ia doli dot që të mundë Covid-19.

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 847 testime për vlerësimin e infektimit nga virusi SARS COV2, dhe 155 persona janë konfirmuar pozitivë me COVID-19. Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon:

Tiranë 77 raste, Durrës 18 raste, Elbasan 11 raste, Kamëz 6 raste, 5 raste në Kucovë, nga 4 raste në Korcë, Lushnje, Vlorë, nga 3 raste në Fier, Shkodër, Has, Cërrik, nga 2 raste në Krujë, Berat, Malësi e Madhe, Shijak dhe nga 1 rast në Devoll, Kukës, Kavajë, Mirditë, Mat, Divjakë.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 121 pacientë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 19 në terapi intensive nga të cilët 7 pacientë janë të intubuar. Në dy spitalet COVID janë gjithashtu duke marrë shërbime të specializuar dhe 28 qytetarë të cilët kanë qenë pozitivë me COVID-19 dhe aktualisht janë negativizuar, por po vijojnë të marrin trajtim spitalor për pasojat e sëmundjes. Ndërsa vijojnë të trajtohen edhe pacientë të dyshuar për COVID19, sipas protokolleve përkatëse.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 58 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 3986, që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë i bën thirrje qytetarëve se: Në rast se dyshoni se jeni të prekur nga COVID19 dhe keni shenja të sëmundjes, të telefononi menjëherë Urgjencën Kombëtare në numrin 127 ose në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për t’u lidhur me mjekun tuaj të familjes. Menjëherë sapo të shfaqen shenjat e para, duhet të vetëizoloheni, dhe të këshilloheni me mjekun e familjes. Është shumë e rëndësishme që jo vetëm personat e konfirmuar pozitivë por edhe ata që janë të dyshuar apo janë në pritje të përgjigjes së testit, duhet të qëndrojnë të izoluar në shtëpi, pasi janë burim për përhapjen e infeksionit.

I bëjmë thirrje çdo qytetari për të mbajtur maskën kudo në ambjente të mbyllura apo ku nuk ruhet distanca, të ruani distancimin fizik dhe higjienën personale. Kjo është e vetmja mënyrë që të kufizojmë përhapjen e infeksionit. Sjellja individuale është përcaktuese në këtë betejë me COVID-19.

COVID-19 – Statistika (20 Gusht 2020)
Testime totale 53571

Raste pozitive 7967
Raste të shëruara 3986
Raste Aktive 3743

Humbje jete 238
(Qarku Tiranë 119, Shkodër 34, Durrës 33, Fier 10, Elbasan 9, Korçë 9, Lezhë 6, Kukës 5, Vlorë 6, Dibër 3, Gjirokastër 3, Berat 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 1959
Durrës 486
Shkodër 298
Fier 177
Lezhë 152
Korçë 146
Vlorë 146
Kukës 117
Elbasan 117
Berat 62
Gjirokastër 43
Dibër 40

të fundit

“E kam zemrën shumë të dobët”/ Përse u përlot Romeo në dasmën e Elgit Dodës?

Sot në emisionin “Ftesë në 5” u transmetuan xhirime dhe intervista nga dasma e Klea Hutës dhe Elgit Dodës...

të ngjashëm