Tuesday, December 7, 2021

|

Zbulohet data/ Ja kur nisin aplikimet për Lotarinë Amerikane e çfarë duhet të keni parasysh

Më të lexuarat

Test psikologjik: Zgjidhni një nga imazhet dhe zbuloni çfarë ndryshimi do të ndodhë në jetën tuaj

Zgjidhni imazhin që ju tërheq më shumë dhe zbuloni çfarë ndryshimi ju pret në të ardhmen. Nëse keni zgjedhur imazhin e parë, së shpejti...

Bora Zemani thyen rekord, bën postimin e parë pas heshtjes

Moderatorja Bora Zemani ka qenë në qendër të mediave online javët e fundit për shkak të përfshirjes së saj në trekëndëshin Bora-Donald-Beatrix. Edhe pse është...

Frrok Çupi plas ‘bombën’: Ja kur do të arrestohet Sali Berisha, kam informacione

Analisti Frrok Çupi bëri sot një deklaratë të fortë në emisionin ‘Breaking’. Sipas Çupit, ish-kryeministri Sali Berisha do të arrestohet në datën 8 dhjetor nga...

Xhinset e gjera “pushtojnë” sërish stilin e rrugës, si t’i kombinoni

Dimrin e kaluar, xhinset e gjera fituan epërsinë ndaj modeleve të ngushta, duke filluar nga pasarelat dhe deri në rrugë. Kështu, versioni më komod...

Ritvana largohet përfundimisht nga “Përputhen”: S’më intereson trekëndëshi imagjinar

Ritvana ka treguar se është larguar nga “Përputhen”. Përmes një postimi në Instagram ajo ka bërë të ditur se nuk do të jetë më...

Nga data 6 tetor në orën 12:00 të mesditës do të hapen aplikimet për Lotarinë Amerikane. Ambasada Amerikane në Tiranë njofton se aplikimet do të mbyllen në 9 nëntor, në të njëjtin orar me atë të hapjes.

“Regjistrimi elektronik për lotarinë DV-2023 do të rifillojë të mërkurën, më 6 tetor 2021 në mesditë 12:00, Ora Ditore Lindore (EDT) (GMT-4) dhe do të mbyllet të martën, më 9 nëntor 2021, në mesditë 12:00 Ora Standarde Lindore (EST)(GMT-5),”- thuhet në njoftim.

Duhet theksuar se aplikantët duhet të jenë të pajisur me pasaportë, rregull ky që është futur në fuqi prej dy vitesh, pasi aplikimi nuk mund të bëhet vetëm me kartë identiteti. Do jenë rreth pesë javë në dispozicion për të aplikuar, ndërsa kriteri bazë është se aplikanti duhet të ketë mbaruar arsimin e mesëm ose të ketë dy vjet eksperiencë e pune. Për të lexuar kushtet e plota të vendosura nga Ambasada Amerikane mund të klikoni në link-un: https://al.usembassy.gov.

“Çdo aplikant duhet të plotësojë ose kërkesën e arsimit ose kërkesën e eksperiencës së punës të programit të lotarisë. Një arsim të shkollës së mesme apo ekuivalentin e tij, përkufizuar si përfundim me sukses i 12 viteve edukim të plotë zyrtar 9-vjeçar dhe i mesëm ose dy vjet p?rvojë pune brenda pes? viteve të kaluara në një punësim që kërkon të paktën 2 vjet trajnim ose eksperiencë për ta ushtruar. Për të përcaktuar nëse p?rvoja e punës kualifikohet për lotarinë, do të përdoret Baza e të Dhënave të Departamentit Amerikan të Punës,”- shkruhet ndër të tjera në njoftimin e Ambasadës. Ndërkohë që qytetarët e interesuar mund të aplikojnë falas në https://dvprogram.state.gov/

- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Lajmet e fundit

“Pu pu pu, shihemi në gjyq”, Flori Mumajesi i bën kërkesën e papritur Eni Çobanit (FOTO)

Këngëtari Flori Mumajesi dhe Anxhelina katër ditë më parë publikuan videoklipin  e tyre, i cili përmban dy këngë “Anash x Doja”. Këto dy projekte muzikore...

“Tani do fillojë goditja”, Spartak Ngjela del me paralajmërimin ‘bombë’ dhe ‘drithëron’ politikën shqiptare

Avokat Spartak Ngjela ka komentuar vizitën në Tiranë të të dërguarit të Posaçëm të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escoba. Ngjela në një intervistë...

Ergita Bahja, zëri kumbues që befasoi jurinë e huaj në Eurovizion(VIDEO)

Nëse vetëm e dëgjoni performancen, pa e parë se kush po këndon, nuk do ta bëni dot dallimin nëse është vetë Rona Nishliu apo...

“Ti shitesh për një drekë”/ Plas debati në “Përputhen”, Arjan Konomi-konkurrentes: Gënjen sy për sy

Alvisa Qarri dhe Bahkim Sahiti, u deklaruan për njëri-tjetrin, ditën e shtunë në “Prime”. Mirëpo opinionisiti i njohur, Arjan Konomi, tha se kjo deklaratë...

E BUJSHME/ Arbana Osmani tregon vendimin e marrë për Donald Veshajn, çfarë do bëjë Romeo Veshaj

Prej kohësh përflitet se Big Brother VIP do të vërë në lojë banorët duke ndërruar binjakët. Pra në vend të Donaldit do të futet Romeo...