Sunday, May 28, 2023

|

U kap në Janinë me Laert Haxhiun, 22-vjeçari tentoi të vriste djalin e biznesmenit

po lexohet

Zbulohet identiteti i shqiptarit të dytë që udhëtonte në mjetin tip “Audi” në Janinë bashkë me të shumëkërkuarin për vrasje Laert  Haxhiun.

Ai është Firdeus Berberi 22-vjeçar. Ashtu si shoqëruesi tjetër I Haxhiut edhe Berberi është një emër i njohur për policinë shqiptare. 22-vjeçari rezulton të jetë shpallur në kërkim për tentativën e vrasjes së Johan Muçllari, djalit të biznesmenit nga Pogradecit, pronarit të hotel Volorekës.

Berberi ka qenë prej vitesh në kërkim por vetëm arrestimi në Janinë i të shumëkërkuarit Laert Haxhiu, bëri të mundur edhe arrestimin e Firdues Berberit i shpallur në kërkim për plagosjen e Muçllarit në vitin 2022.

Në momentin e arrestimit Laert Haxhiu përdorte dokumente false, me emrin Mikis Askalidis, e po ashtu kishte shënuar se ishte lindur në Gjeorgji.

Letrat e qëndrimit në shtetin grek ishin false por përdoreshin prej kohësh nga 31-vjeçari i dënuar me 18 vite burg për masakrën e Lushnjes.

I riu, u dëgjua për herë të parë në masakrën e 2017-s, ngjarje që u quajt “Masakra e Lushnjës”, ku mbetën të vrarë Zamir Latifi dhe Jurgen Hoxha.

Sipas hetimeve, objektiv i ekzekutimit ishte nipit i Aldo Bares, Xhulio Shkurti, si hakmarrje ndaj historikut të konflikteve midis familjeve të Xhulio Shkurtit dhe Laert Haxhiut. Për ngjarjen, autoritetet kanë arrestuar Orges Bilbilin dhe Anteroi Kaloshin.

të fundit

Nuk ka qetësi për vendin fqinj, goditet nga një tjetër tërmet i fuqishëm, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet me magnitudë 3.2 Rihter ka lëkundur vendin fqinj rreth orës pesë të mëngjesit sot. Epiqendra e tërmetit është...

të ngjashëm