Thursday, July 18, 2024

|

spot_img

Sa sekonda saktësisht duhet ta lajmë fytyrën? Shumica bëjnë një gabim

po lexohet

Produktet e pastrimit të fytyrës janë bërë pjesë e domosdoshme e rutinës së përditshme dhe një këshillë shtesë mund t’ju ndihmojë të përfitoni të gjitha përfitimet e produkteve që përdorni.

Gjithçka që ju nevojitet është të shpenzoni pak kohë shtesë për të larë fytyrën. Gjashtëdhjetë sekonda për të qenë të saktë.

– Pastrimi prej 60 sekondash nuk është saktësisht i ri, por përsëritet. Ideja është e thjeshtë: në vend të një larjeje të shpejtë të fytyrës, kaloni një minutë të plotë (ose më shumë) duke masazhuar pastruesin në lëkurën tuaj. Ky ndryshim mund të çojë në pore më të vogla dhe një çehre më të ndritshme dhe më të qartë, veçanërisht për ata me lëkurë të prirur ndaj akneve, shpjegon Dr. Kelly Reid për Huff Post.

Një pastrim më i gjatë do të thotë më shumë mundësi për të pastruar plotësisht lëkurën nga yndyra dhe papastërtitë e tepërta, por një nga përfitimet më të mëdha është se më shumë kohë u jep përbërësve aktivë kohë të mjaftueshme për të depërtuar në lëkurë.

Pastruesit me acide eksfoliuese si acidi glikolik ose salicilik, ose ata që përdorin pastrues specifikë për aknet me peroksid benzoil, do të jenë më efektivë kur nuk shpëlahen menjëherë.

“Shumica e njerëzve lajnë fytyrën vetëm për rreth 15 sekonda dhe kjo nuk është koha e mjaftueshme që përbërësit në pastrues të hyjnë me të vërtetë,” thotë Dr. Jeremy Brower, një dermatolog me bazë në Nju Jork.

të fundit

Arilena Ara feston sot ditëlindjen, nuk do ta besoni sa vjeç mbush këngëtarja

Këngëtarja e njohur Arilena Ara feston sot 26 vjetorin e lindjes. Në këtë ditë të veçantë për të, Ara...

të ngjashëm