Wednesday, June 19, 2024

|

spot_img

Rikthehet “makthi” i koronavirusit, një tjetër sëmundje misterioze “pushton” Kinën, raporti tronditës ngre alarmin në të gjithë botën

po lexohet

COVID-19 nisi të dukej gjithnjë e më shumë si “makth” i së kaluarës, në të gjithë botën. Megjithatë, Kina duket se ka vendosur mos ta lërë globin të qetë. Një alarm i ri shëndetësor është ngritur sërish në Pekin, por frika pa dyshim nuk është e izoluar, duke u përhapur edhe përtej kufijve të saj. Edhe një herë, një rrezik i madh po vjen nga Kina dhe po vë në rrezik serioz shëndetin e më të brishtëve. Bashkë me të vjen edhe frika nga masat, si ato të zbatuara gjatë pandemisë COVID-19. Së fundmi, Kina ka parë një rritje të sëmundjeve të frymëmarrjes dhe grupeve të pneumonisë së padiagnostikuar te fëmijët. Reagimi i OBSH duket se shton nivelin e alarmit. Organizata Botërore e Shëndetësisë i ka kërkuar Kinës informacion më të detajuar në lidhje me këtë situatë. Nuk është befasuese që lajmet për një tjetër shpërthim misterioz kanë vënë këmbanat e alarmit, por një mjek i OBSH-së ka paralajmëruar kundër daljes së nxituar në përfundime dhe thotë se marrja e më shumë informacionit është thelbësore.

Sëmundja misterioze

Kina veriore ka raportuar një rritje të sëmundjeve të ngjashme me gripin që nga mesi i tetorit, krahasuar me të njëjtën periudhë në tre vitet e mëparshme, sipas OBSH-së. Grupe të pneumonisë së padiagnostikuar te fëmijët në Kinën veriore janë raportuar. OBSH tha se ishte e paqartë nëse grupimet ishin të lidhura me një rritje të përgjithshme të infeksioneve të frymëmarrjes, ose kushte të veçanta. Më 21 nëntor, sistemi publik i mbikqyrjes së sëmundjeve ProMed lëshoi ??një njoftim në lidhje me raportet e “pneumonisë së padiagnostikuar”. Alarmi, bazuar në një raport nga media tajvaneze FTV News, tha se spitalet e fëmijëve në Pekin dhe Liaoning, 500 milje larg njëri-tjetrit, ishin “të mbingarkuar me fëmijë të sëmurë”. “Shumë, shumë janë shtruar në spital,” tha Wei, një qytetar i Pekinit, për FTV News. “Ata nuk kolliten dhe nuk kanë simptoma. Ata thjesht kanë temperaturë të lartë dhe shumë prej tyre zhvillojnë nyje pulmonare.” Në një shënim të redaktorit, ProMed tha: “Nuk është aspak e qartë se kur filloi ky shpërthim pasi është e pazakontë që kaq shumë fëmijë të prekeshin kaq shpejt”.

Reagimi i Kinës

Autoritetet kineze thanë se rritja e sëmundjeve të frymëmarrjes ishte pjesërisht për shkak të heqjes së kufizimeve të COVID-19. Në dimrat pas heqjes së masave pandemike në MB, pati një rritje të sëmundjeve duke përfshirë gripin, RSV dhe strep A, pasi njerëzit u përzien më shumë pas stinëve të dimrit ku sëmundjet ishin shtypur nga njerëzit që qëndronin në shtëpi dhe mbanin maska. Kina hoqi kufizimet e saj për COVID shumë më vonë se shumë vende të tjera, duke hequr rregullat e testimit dhe izolimit dhjetorin e kaluar. Autoritetet thanë gjithashtu se rritja ishte për shkak të sëmundjeve të njohura që qarkullonin, duke përfshirë gripin, RSV, COVID-19 dhe pneumoninë e mykoplazmës, një infeksion i zakonshëm bakterial që zakonisht prek fëmijët më të vegjël. Sipas autoriteteve kineze ka luajtur edhe moti i ftohtë.

Kërkesa e OBSH

OBSH i ka bërë një kërkesë zyrtare Kinës për informacion shtesë epidemiologjik dhe klinik, si dhe rezultate laboratorike nga shpërthimet e raportuara tek fëmijët. Ajo ka kërkuar gjithashtu informacione të mëtejshme në lidhje me tendencat në qarkullimin e patogjenëve të njohur të referuar nga autoritetet kineze. OBSH tha se ishte në kontakt me mjekët dhe shkencëtarët përmes partneriteteve dhe rrjeteve ekzistuese teknike në Kinë. Dr Krutika Kuppalli, e cila është pjesë e programit të urgjencës të OBSH-së, tha se shpërthimet “me të vërtetë mund të jenë shqetësuese”. Ajo paralajmëroi që të mos nxirren përfundime të nxituara, duke thënë: “Çështja është se ne kemi nevojë për informacion”. OBSH tha se ndërsa po kërkonte informacion shtesë, ajo rekomandoi që njerëzit në Kinë të ndiqnin masat për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të frymëmarrjes. Këto masa përfshinin vaksinimin, mbajtjen e distancës nga njerëzit e sëmurë, qëndrimin në shtëpi kur sëmuren, testimin dhe kujdesin mjekësor sipas nevojës, mbajtjen e maskave sipas nevojës, sigurimin e ventilimit të mirë dhe larjen e rregullt të duarve.

të fundit

Arrestimi i këngëtarit të njohur, flasin miqtë e tij: Polici nuk e njohu, ai refuzoi që të…

Këngëtari u shoqërua në komisariat, ku pas disa orësh u lirua. Sipas miqve të tij, të cilët folën për “Pagesix”,...

të ngjashëm