Tuesday, December 7, 2021

|

Po nisesh për udhëtim? Ja disa këshilla se si ta bëni gati valixhen në mënyrë ideale

Më të lexuarat

Sonila Meço zbulon “kontratën” me Big Brother Vip dhe tregon nëse do e zëvendësojë Balinën

Sonila Meço ka përfunduar eksperiencën e saj si opinioniste e Big Brother Vip, pas dy puntatash pasi zëvendësoi në këtë karrige Balina Bodinankun. Në opinionet...

Si të vishni çizme deri tek gjuri

Një nga pjesët më në trend të këtij sezoni janë çizmet deri tek gjuri, të cilat pas popullaritetit të tyre absolut në vitet ’70...

Si të ulni nivelet e larta të yndyrnave në gjak

Trigliceridet janë një tip yndyre që gjendet në gjak. Ato i duhen trupit për energji. Por duhet të keni kujdes me nivelet e larta...

Donaldi la Borën për Beatrix, reagon Stresi dhe zbulon anën e kujt mban

Personazhet e “Big Brother VIP” tashmë janë pjesë e çdo bisede të shqiptarëve. Prej disa ditësh, vëmendjen më të madhe e ka marr trekëndëshi, Bora-Donald-Beatriks. Madje,...

Një ditë pasi Donaldi doli hapur me Beatrix, Arjan Konomi bën gjestin e bukur LIVE në emision për Bora Zemanin

Sot gjatë puntatë së ‘Për’puthen’, Arjani nuk i ndali komplimentet ndaj Borës në fillim të emisionit. Pasi ajo e përshëndeti, ai i shprehu gjithë dashamirësinë...

Hello shoqe…

Sot do ju jap disa këshilla shumë të vlefshme (gjithmonë sipas meje) se si duhet të bëjmë gati valixhen kur na pret një udhëtim. Unë kam dy lista te “note” dhe sa herë duhet të lëviz, si brënda dhe jashtë Shqipërisë, i hedh një sy atyre. Njëra për verë dhe tjetra për dimër.

Zakonisht, mbushim valixhen me gjëra të kota, të tepërta sepse nuk bëjmë një plan se çfarë do veshim. Gjëja e parë që duhet të shohim është koha dhe të përshtatemi me të. E dyta dhe jo më pak e rëndësishme është kohëzgjatja e udhëtimit pasi në bazë të tij do bëjmë “outfits” gati. Marrim rastin e një udhëtimi në fundjavë. Dita e nisjes ka dy veshje, atë që do udhëtojmë dhe darka. E nesërmja, kemi përsëri dy veshje, paraditja dhe mbasditja. Kthimi një veshje, ajo e rrugës. Me këtë rregull, ne marim 4 veshje total edhe të gjitha të menduara mirë. Mos harroni këpucët. E mira është të marrim diçka që na duket bukur me të gjitha dhe patjetër dhe një palë taka. Nuk do jemi fiks gjerman pasi ndonjë t-shirt shtesë mund ta marrim për ndonjë të papritur. Gjithashtu, udhëtimet me makinë na lejojnë ta teprojmë pak, ndryshe nga ato me avion ku pesha e valixhes ka rëndësi.

Mbas gjërave kryesore në dukje vazhdojmë me:

-ndërresa, çorape, çantë

-kremra, shampoo, furça dhe çdo gjë për higjenën personale

-tharëse, pjastër, mashë (nëse i përdor)

-tualetettttttt dhe aksesorët e flokëve

-karikues

-pashaporta

-kremra plazhi ose shall (sipas sezonit)

Çdo grupi të mësipërm mund t’i shtojmë aksesorë të tjerë që,për secilën nga ne,janë të domosdoshëm, dhe mund të heqim të tjera që si përdorim.

Kryesoret janë rrobat që zënë vendin më të madh. Prandaj bëhuni më racionalë dhe mos kini merak se diçka aty ku do ikni, do ta blini. Forcë zakoni…

Ps: Se mos dukem si mendje lehtë dhe thoni që kam harruar gjërat e rëndësishme si rezervime, kontroll makine, bileta avioni. Këto nuk janë detyrat tona…. hi hihi

- Advertisement -

More articles

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisement -

Lajmet e fundit

“Ti shitesh për një drekë”/ Plas debati në “Përputhen”, Arjan Konomi-konkurrentes: Gënjen sy për sy

Alvisa Qarri dhe Bahkim Sahiti, u deklaruan për njëri-tjetrin, ditën e shtunë në “Prime”. Mirëpo opinionisiti i njohur, Arjan Konomi, tha se kjo deklaratë...

E BUJSHME/ Arbana Osmani tregon vendimin e marrë për Donald Veshajn, çfarë do bëjë Romeo Veshaj

Prej kohësh përflitet se Big Brother VIP do të vërë në lojë banorët duke ndërruar binjakët. Pra në vend të Donaldit do të futet Romeo...

“Po bën bujë në rrjetet sociale”/ Meridiani zbulon se Valoni i ka dedikuar këngë një banore të Big Brother

Valon Shehu është banori i fundit që ka dalë nga shtëpia e “Big Brother VIP”, por edhe pse nuk është më aty banorët herë...

Enca “turpëron” personazhin publik: Herë tjetër kur të më ngacmosh mos i fshi mesazhet (FOTO)

Këngëtarja e njohur, Enca Haxhia, është mjaft aktive në profilet e saj në rrjetet e saj sociale. Në “Instagram”-in e saj mund të gjeni...

“Ah se po përmbahem mos të them diçka më tepër…”/ Debate të ashpra mes Einxhel dhe Sabianit, reagon e revoltuar vajza e këngëtarit

Një prej debateve të nxehta në shtëpinë ë “Big Brother” është ai mes Einxhel dhe Sabianit. Einxheli është komentuar edhe si banorja e cila...