Saturday, July 20, 2024

|

spot_img

Pesë shenja ankthi që shumica e njerëzve nuk i vërejnë

po lexohet

Ankthi përkufizohet si një ndjenjë shqetësimi, tensioni, stresi, paniku dhe frike. Disa shenja ankthi mund të jenë mjaft të dukshme, por disa jo. Kështu, psikologia Alicia H. Clark, Ph.D., ndau pesë shenja të rëndësishme të ankthit që shumica e njerëzve nuk i vërejnë.

Ju shqetësoheni herët në mëngjes

Psikologia paralajmëron se ankthi shpesh mund të shfaqet kur ne fillojmë dhe përfundojmë ditën tonë. “Shqetësimi se si të përballoni pushimet tuaja të ardhshme mund të mos të tërheqë vëmendjen ndërsa jeni duke lundruar në internet dhe duke marrë ide, por thjesht mund të jetë në mendjen tuaj kur zgjoheni,” shpjegoi ajo për YourTango.

Ju ëndërroni për problemet tuaja

“A ëndërroni të jeni vonë për shkollë, punë apo gjëra të ngjashme? Ju mund të keni nevojë për strategji më të forta për të përballuar përgjegjësitë e shumta. A ëndërroni të humbni durimin me nënën tuaj? Mund të keni nevojë për mënyra më të mira për t’u shprehur në marrëdhëniet tuaja. Një herë ju identifikoni ankthin që sinjalizon ëndrrat tuaja, mund ta përdorni për të krijuar zgjidhje më të mira”, thotë ajo, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv

Ju keni mendime të pakëndshme

Ndonjëherë thjesht nuk mund të ndalojmë së menduari për atë që na shqetëson, gjë që mund të jetë një tjetër shenjë ankthi.

“A po e bëni më të mirën tuaj në punë? A po marrin vëmendjen tuaj fëmijët tuaj? A i keni lënduar pa dashje ndjenjat e mikut tuaj? Këto janë llojet e mendimeve që sinjalizojnë shqetësime që ia vlejnë vëmendjen tonë. Ne priremi të shqetësohemi për gjërat që kanë qenë në anën e pasme për një kohë të gjatë dhe ky shqetësim mund të na drejtojë të ribalancojmë përpjekjet kur është e nevojshme”, pohon psikologia.

E shihni atë që ju shqetëson kudo

Ndonjëherë shqetësimet tona më të mëdha janë pikërisht para hundës, por ne kemi shumë frikë t’i shohim ato. Në vend të kësaj, ne duket se e shohim problemin kudo që shikojmë. “Ndjenja e rrethuar nga një problem është një shenjë se jeni duke u shqetësuar në heshtje për të dhe mund të jetë një nxitje për të ndërmarrë veprime,” thekson. Clark.

Jeni tepër nervoz

Një tjetër mënyrë se si shfaqet ankthi është acarimi.

“Irritueshmëria mund të jetë një shenjë e ankthit që ka nevojë për vëmendjen tuaj. Të menduarit për frikën tuaj më të madhe mund t’ju ndihmojë të kuptoni shqetësimet tuaja dhe të përqendroheni në zgjidhjen e tyre. Kur ankthi juaj nuk ulet, mund të jetë një shenjë e një problemi që duhet të drejtuar, edhe nëse nuk doni të përballeni me të”, përfundoi ajo.

të fundit

FOTO/ Në ditën më të bukur të saj, Niko Peleshit i mbetet “peng” diplomimi i Aleksias

Aleksia Peleshi, vajza e Ministrit të Mbrojtjes Niko Peleshit është diplomuar. Ajo ka mbaruar studimet në Barcelonë, në degën...

të ngjashëm