Tuesday, December 7, 2021

|

Pushime në vendet malore? Ja mrekullitë që ofron Shqipëria

Më të lexuarat

E rëndë/ Po shkonin në dasmë, autobuzi bie në lum, ndërrojnë jetë 23 persona

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Kenia teksa autoritetet raportojnë për të paktën 23 viktima. Ngjarja ka ndodhur si pasojë e rrëzimit të autobuzit...

Reagimi i vetëm i Bora Zemanit pas gjithë situatës me Donaldin

Bora Zemani u bë kryefjala e medieve rozë për shkak të ish-të dashurit të saj Donald Veshaj. Donaldi edhe pse i dha shpresa Borës për...

Britney Spears feston ditëlindjen e 40-të në pushime romantike me të fejuarin, Sam Asghari

Ajo shkoi në Meksikë për të festuar ditëlindjen e saj të 40-të me të fejuarin të mërkurën. Dhe Britney Spears dhe Sam Asghari dukej se...

Çfarë po ndodh/ “O Donald, o maskara”, fansat e Borës shkojnë tek shtëpia e Big Brother Vip(VIDEO)

Një ngjarje aspak e zakonte ka ndodhur mbrëmjen e sotme në shtëpinë e Big Brother Vip. Ndërsa banorët ndodheshin jashtë duke bërë muhabet, një person...

Bora Zemani flet për tradhtinë e Donaldit, ka një mesazh për të gjithë(FOTO)

Bora Zemani ka thyer heshtjen duke reaguar për herë të parë në lidhje me trekëndëshin e dashurisë me Donaldin dhe Beatrix. Në instastory, ajo ka...

Gjatë verës shumë pushues zgjedhin të kalojnë ditët e relaksimit pranë detit, por bukuritë që fal natyra malore shqiptare janë mjaft tunduese. Alpet shqiptare janë të pa rezistueshme  dhe të kalosh ditët e nxehta të verës në freskinë që buron mes gjelbërimit dhe ajrit të pastër është një mundësi shumë e mirë turizmi. Por ja cilat janë disa prej vendeve më të bukura malore të vendit tonë.

Thethi

Parku Kombëtar i Thethi gjendet në Alpet Shqiptare, pranë Bjeshkëve të Namuna, 70 km nga Shkodra. Një monument natyror vërtet interesant është ujëvara e Grunasit. Ujërat e saj zbresin nga një lartësi prej 30 metër, në zemrën e Alpeve Shqiptare. Thethi ka pamjen e një pellgu 800 metra mbi nivelin e detit. Ai është i vendosur midis një kurore majash të thepisura, si, Radohima, Maja e Arapit, Maja e Alisë, që spikatin për bukuritë e rralla në të gjithë Alpet. Thethi shquhet për kontrastet e relievit, ujëvarave, bimësisë së dendur, livadheve e sidomos ngjyrave.

Voskopojë

Voskopoja ndodhet shumë afër qytetit të Korçës, mbi një pllajë 1160 m mbi nivelin e detit. Karakteristikë e vendit është ajri i pastër dhe uji i freskët dhe kurativ. Natyra e qetë dhe është arsyeja kryesore që tërheq qindra shqiptarë për të kaluar pushimet.

Dardha

Dardha, është një fshat i thellë në zonën e Korçës, që në një ditë normale nuk ka më shumë se 40 banorë, por në ditë festash dhe pushimesh fshati mbushet nga vizitorët. Dardha është një fshat malor midis maleve e pyjeve, një bukuri e rrallë natyrore, në një lartësi 1 344 m. Dardha ofron një klimë shumë të shëndetshme e ajër të pastër.

Valbona

Lugina e Valbonës, pranë qytetit të Bajram Currit, është një destinacion shumë i vizituar. Shtrihet midis majash të larta e të thepisura të mbuluara me një kolorit fantastik ngjyrash në çdo stinë, duke dhënë kështu imazhin e një lugine plot labirinthe e të papritura dhe konsiderohet si mrekullia e Alpeve Shqiptare. Të bësh një udhëtim në dimër në luginën e Valbonës, është një mrekulli shpirtërore.

Razma

Razma, është një tjetër destinacion shumë i preferuar. Fshati i Razmës, rreth 40 km në veri të Shkodrës, është vendi ideal për të pushuar. Fshati të ofron mundësi akomodimi në hotele dhe bujtina. Ka një klimë tipike malore, ajër shumë të pastër e me vlera kurative.

- Advertisement -

More articles

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisement -

Lajmet e fundit

“Pu pu pu, shihemi në gjyq”, Flori Mumajesi i bën kërkesën e papritur Eni Çobanit (FOTO)

Këngëtari Flori Mumajesi dhe Anxhelina katër ditë më parë publikuan videoklipin  e tyre, i cili përmban dy këngë “Anash x Doja”. Këto dy projekte muzikore...

“Tani do fillojë goditja”, Spartak Ngjela del me paralajmërimin ‘bombë’ dhe ‘drithëron’ politikën shqiptare

Avokat Spartak Ngjela ka komentuar vizitën në Tiranë të të dërguarit të Posaçëm të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escoba. Ngjela në një intervistë...

Ergita Bahja, zëri kumbues që befasoi jurinë e huaj në Eurovizion(VIDEO)

Nëse vetëm e dëgjoni performancen, pa e parë se kush po këndon, nuk do ta bëni dot dallimin nëse është vetë Rona Nishliu apo...

“Ti shitesh për një drekë”/ Plas debati në “Përputhen”, Arjan Konomi-konkurrentes: Gënjen sy për sy

Alvisa Qarri dhe Bahkim Sahiti, u deklaruan për njëri-tjetrin, ditën e shtunë në “Prime”. Mirëpo opinionisiti i njohur, Arjan Konomi, tha se kjo deklaratë...

E BUJSHME/ Arbana Osmani tregon vendimin e marrë për Donald Veshajn, çfarë do bëjë Romeo Veshaj

Prej kohësh përflitet se Big Brother VIP do të vërë në lojë banorët duke ndërruar binjakët. Pra në vend të Donaldit do të futet Romeo...