Tuesday, July 16, 2024

|

spot_img

Laboratori nxjerr gabimisht 1 300 persona me koronavirus

po lexohet

Më shumë se 1,300 njerëz në Britani u informuan në mënyrë të pasaktë se ishin infektuar me koronavirus pas një gabimi laboratorik në sistemin NHS Testim dhe Gjurmim të qeverisë, tha Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social të Shtunën.

“NHS Testim dhe Gjurmim ka kontaktuar 1,311 individë të cilëve u ishte thënë gabimisht se rezultati i testeve COVID-19, të marra midis 19 nëntorit dhe 23 nëntorit, ishin pozitivë, ”tha një zëdhënës i departamentit në një deklaratë me e-mail.

“U ndërmor një veprim i shpejtë për të njoftuar të prekurit dhe u është kërkuar që të bëjnë një testim tjetër, dhe të vazhdojnë të vetë-izolohen nëse kanë simptoma.”

Gabimi laboratorik ishte një “incident i izoluar” dhe po hetohet, thuhet në deklaratë.

Qeveria ka njoftuar një shtesë prej 7 miliardë paund (9,31 miliardë dollarë) për sistemin e saj të testimit dhe gjurmimit të kontaktit COVID-19 si pjesë e një programi të zgjeruar të testimit masiv.

Sistemi i Testimit dhe Gjurmimit të NHS është kritikuar rëndë pas një serie dështimesh të profilit të lartë që nga fillimi i tij në fillim të këtij viti dhe ministrat pranojnë se nuk ka performuar edhe aq mirë sa kishin shpresuar.

Në shtator, gati 16,000 raste pozitive humbën nga sistemi për disa ditë, duke shkaktuar një vonesë në gjurmimin e kontakteve. Qeveria fajësoi një skedar që preu të dhënat.

Mbretëria e Bashkuar ka pasur rreth 1.6 milionë raste me Covid-19 dhe mbi 57,500 vdekje, sipas një llogarie të Reuters.

të fundit

Rike Roçi në pritje të ëmbël? Ish-banorja e BBV flet për herë të parë pas lajmeve

Pak ditë më parë në media qarkulluan lajme që ngrinin dyshime se Rike Roçi ishte në pritje të ëmbël. Këtë...

të ngjashëm