Thursday, July 18, 2024

|

spot_img

Jeni në një lidhje të re? Hapat që duhet të ndërmerrni për marrëdhënie të suksesshme

po lexohet

Në fillim të një lidhjeje romantike, çiftet nuk mund t’i heqin sytë nga njëri-tjetri dhe çdo moment së bashku është argëtues, plotësues dhe emocionues.

Një marrëdhënie e re është plot me potencial, mundësi dhe zbulime. Dhe jo vetëm për partnerin, por edhe për veten tonë. E ashtuquajtura faza e muajit të mjaltit është një nga periudhat më të bukura në jetë, por disa njerëz përjetojnë pasiguri dhe frikë, veçanërisht nëse janë lënduar në të kaluarën.

Për të shmangur stresin e panevojshëm që në fillim të lidhjes, më poshtë janë disa këshilla ekspertësh që duhet të ndjekin të gjithë çiftet e sapomartuar, pavarësisht moshës dhe përvojës së tyre.

Lëreni të shkuarën të qëndrojë aty ku i takon

Një gabim i madh që bëjnë njerëzit është projektimi i frikës, problemeve dhe mosmarrëveshjeve nga një marrëdhënie e mëparshme në një të re. Besimi kërkon vite për t’u ndërtuar, por nëse nuk i tregojmë palës tjetër se jemi gati t’i besojmë, mund të mos arrijmë kurrë atë nivel.

Kjo është arsyeja pse nuk duhet të ndani detaje nga jeta juaj e dashurisë, të krahasoni një marrëdhënie të re me një të vjetër ose të pyesni partnerin tuaj për dashuritë e tij të kaluara.

Mos krahasoni

Krahasimi është i natyrshëm, por duhet ta bëni brenda vetes, përndryshe do të mërzitni partnerin tuaj dhe ai do të ndihet inferior. Ndoshta në lidhjen tuaj të fundit keni udhëtuar më shpesh dhe jeni shoqëruar me miqtë, por marrëdhënia juaj e re mund të sjellë disa vlera reale që nuk i keni kuptuar ende.

Jini të pambrojtur dhe tregoni gjithmonë emocione

Shumë njerëz luajnë lojën nxehtë-ftohtë sepse mendojnë se pala tjetër do të ngrohet në këtë mënyrë. Ka diçka edhe në këtë, por prioriteti me një person të ri është të ndërtosh sa më shpejt vlerat e duhura. Ndershmëria është padyshim një nga më të rëndësishmet, ndaj derdhni lot nëse jeni të lënduar dhe qeshni me zë të lartë nëse jeni të lumtur.

Xhelozia është e shëndetshme, por…

Askush nuk dëshiron të ndihet sikur pala tjetër po i kontrollon shumë. Tregojini palës tjetër pak xhelozi, por sigurohuni që ajo të mos i kalojë kufijtë e lirisë së tij.

Mos e lini pas dore familjen dhe miqtë tuaj

Kjo është një nga arsyet më të zakonshme të mosmarrëveshjeve kur një i dashur hyn në një marrëdhënie të re. Telefonatat ndalojnë, kafeja me miqtë është gjithnjë e më pak dhe dalja është në fund të listës me përparësi. Pavarësisht se sa interesante është të njihni personin me të cilin keni rënë në dashuri, sigurohuni që të mos lini pas dore miqtë dhe familjen tuaj.

të fundit

Arilena Ara feston sot ditëlindjen, nuk do ta besoni sa vjeç mbush këngëtarja

Këngëtarja e njohur Arilena Ara feston sot 26 vjetorin e lindjes. Në këtë ditë të veçantë për të, Ara...

të ngjashëm