Friday, January 21, 2022

|

I rritur plot vuajtje/ Tani mes luksit e femrave, reperi nga Tepelena pushton clubet greke me muzikë dhe sherre

Më të lexuarat

Klaudio Dhespo nga Tepelena, i njohur me emrin e artit “Toquel” është një reper në Greqi me shumë këngë dhe famë, por një sherr në një klub në Patra e ka vendosur në qendër të vëmendjes së mediave greke.

“Protothema” i ka kushtuar një artikull reperit shqiptar për të cilin thuhet se për emrin “Touqel” është frymëzuar nga një psikiatër që e ndihmoi me krizat e panikut që në moshë të vogël, deri në atë pikë sa nuk e njihte as nënën e tij.

tokel_thema_in__1_

“Touqel” merr vëmendjen e mediave jo për ndonjë sukses të ri, por për sherrin që ndodhi pak ditë më parë në një klub të njohur të kryeqytetit, gjatë pranisë së tij në skenë. Në fakt është dashur ndërhyrja e Policisë për t’i dhënë fund sherrit të ashpër për shkak të të cilit kanë mbetur të plagosur disa prej spektatorëve. Kjo nuk është hera e parë që “Touqel” përballet me dhunë.

Gjatë fëmijërisë së tij, në moshën 4-5 vjeç, ai ishte dëshmitar i dhunës së nënës së tij nga i ati, i cili ishte marrë me lojëra fati duke shpenzuar paratë që fitonte nga puna që bënte, kryesisht hidraulike, elektrike dhe riparime shtëpish e ndërtesash të Kretës. 9 muajsh Toquel erdhi ilegalisht nga Shqipëria në Greqi për një të ardhme më të mirë me nënën dhe dy vëllezërit e tij.

Kam 25 vite në Greqi, që në moshën 9-muajshe kur erdha nga Tepelena në kurrizin e babait dhe nënës. Ishte e paligjshme, sepse bënim letra false. Por ne ishim të parregullt, jo të paligjshëm. Babai im punonte hidraulik, elektrik dhe me riparime dhe nëna ime ishte pastruese dhe kujdesej për një grua që ishte pranë shtëpisë tonë.
Deri në një moment fëmijëria ime ishte e mirë. Kur shkova në shkollën fillore filluan problemet. Trazirat në shtëpi, babai im ishte mizor dhe nëna ime u sëmur. Babai nuk pinte, por merrej me kumar. Ai luajti shumë. Ai abuzonte me nënën time, unë isha dëshmitar.
Συγκλονίζει ο τράπερ Toquel: «Ο πατέρας μου έπαιζε τζόγο και χτυπούσε τη μητέρα μου» | ΖΩΗ | iefimerida.gr
Babai i tij u largua nga shtëpia kur ishte rreth 9 vjeç dhe krijoi familje me një grua tjetër në Shqipëri. Më pas Klaudio i vogël filloi të punonte dhe të ndihmonte nënën e tij në pastrimin e shtëpisë, ndërsa kur ishte adoleshent punonte në një treg publik dhe në një farkëtar. Mbaroi shkollën me një mijë mundime dhe vetëm Gjimnazin. Ai filloi të merrej me muzikë në klasën e 6-të, ndërsa repi e magjepsi kur një ditë vëllai i tij i madh solli në shtëpi filmin “8 milje” me reperin e njohur Eminem.
Që atëherë filloi të merret me tekste dhe muzikë. “Unë jam 100% autodidakt”do të thotë. Nga viti 2008 ai filloi dalëngadalë të shkruante dhe publikonte këngët e tij, por suksesi erdhi pas 11 vitesh, në vitin 2019. Deri atëherë Claudio kishte realizuar 6 albume të cilat nuk patën një ndikim të madh në publik dhe nuk i dhanë paratë e nevojshme për të jetuar. Ai i mori këto nga aktivitetet ilegale dhe punët që nuk ishin kurrë të qëndrueshme. Ndër aktivitetet ilegale ishte edhe tregtia e vogël e drogës, hashashit dhe kokainës .

tokel_thema_in__2_

Pak para se të vinte nga Heraklioni i Kretës në Athinë, ai ishte me nënën e tij në Korfuz ku qëndruan rreth 8 muaj dhe më pas u kthyen në Kretë. Ai i dërgoi disa nga këngët që publikoi në shtëpi diskografike, kështu që ata e ftuan në disa reklama ku kishin nevojë për një reper, duke fituar para. Me këto erdhi në Athinë. Ai bleu altoparlantë, një kompjuter dhe bëri një studio të vogël. Por ai nuk fitoi mjaftueshëm para dhe ai dhe vëllai i tij më i madh tregtonin drogë, derisa e kuptoi se nëse vazhdonte, do të përfundonte në burg, siç kishte bërë me shokët e tjerë.

Në studio ai shkruan këngë, bën produksionet e tij, por siç u përmend më lart suksesi i madh do të vijë në vitin 2019 me albumin e tij të 7-të dhe këngën “Biznes”. Në tre muajt e parë, kënga ka mbi 9.5 milionë shikime në YouTube dhe është në vendin e parë në Top 50 në Spotify greke për 16 ditë. Ai ka një kontratë me Minos EMI, filial i Universal, dhe me paratë e para bleu një makinë sportive coupe. Në vitin 2020 publikoi një tjetër hit me titull “Pistol”, ku numëron 17 milionë shikime, ndërsa prillin e kaluar u publikua kënga “Diamante”.

Toquel Concerts Tour, next Setlist
Që në moshë të vogël, përveç problemeve të tij me krizat e panikut, i është dashur të përballet edhe me problemet shëndetësore të nënës së tij, e cila vuan nga sëmundja e Parkinsonit. Por ngjarja që e shënoi ishte vdekja e vëllait të tij të madh me motor, diçka që e bëri të urrente makinat dhe motorat. Shumica e teksteve të këngëve të tij janë nga përvoja personale, ndërsa siç ka deklaruar herë pas here:
Këngët e mia u drejtohen atyre që i detyroi jeta, por në fund ia dolën. Besoj se jam një shembull pozitiv që disa duhet ta shikojnë dhe të kuptojnë se asgjë nuk është e pamundur, se kudo që të jesh, çfarëdo që të kesh, ka gjithmonë një rrugë. Ajo që duhet të gjesh është forca brenda teje, askush nuk mund të të ndihmojë aq sa ti.
- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit