Sunday, December 3, 2023

|

spot_img

Zbuloni përfitimet e shumta shëndetësore nga konsumimi i avokados

po lexohet

Në ditët e sotme, nivelet e larta të kolesterolit janë një problem i zakonshëm. Rritja e kolesterolit varet nga shumë faktorë. Nga mënyra e jetesës jo e shëndetshme deri te pesha e shtuar e trupit dhe mosha në rritje, të gjitha mund të jenë arsyeja e rritjes së niveleve të kolesterolit të keq në trup.

Niveli i rritur i kolesterolit në trupin tonë rezulton në probleme të lidhura me zemrën, duke përfshirë sulmin në zemër, goditjen në tru dhe dështimin e zemrës. Ndërkohë, një studim, pohon se konsumimi i avokados çdo ditë mund të zvogëlojë rrezikun e problemeve me zemrën.

PËRFITIMET E AVOKADOS

Sipas studimit, avokado nxit metabolizmin, i cili ndihmon në djegien e yndyrës në trup. Avokado është një superushqim i pasur me yndyra të pangopura, të cilat janë të dobishme për shëndetin e zemrës. Si rezultat, avokado ul mundësinë e sëmundjeve të zemrës.

Avokado përmban gjithashtu vitamina k, folate, kalium, C dhe E, si dhe minerale që ndihmojnë në riparimin e muskujve të zemrës. Ai gjithashtu përmban vaj të monosaturuar i cili mund të ndihmojë në humbjen e peshës dhe kalorive. Ai përfshin yndyrna dhe fibra të shëndetshme me cilësi të lartë, të cilat ndihmojnë në uljen e urisë.

Si rezultat, ushqimi qëndron në stomak për një periudhë të gjatë kohore. Përveç kësaj, është gjithashtu e dobishme për të ulur nivelin e sheqerit në gjak./PSIKOLOGJIA

të fundit

U tërhoq nga “Festivali i Këngës”, Samanta Karavella zbulon arsyen

Këngëtarja Samanta Karavella e ftuar në “Më Lër të Flas”, zbuloi arsyen se pse u tërhoq nga “Festivali i...

të ngjashëm