Saturday, July 20, 2024

|

spot_img

Në vend të pestës, marshin e kaloi në të tretën – kjo do t’i kushtojë gati 40 mijë euro

po lexohet

Kalimi në marshin e gabuar mund t’i ndodhë kujtdo, por ndonjëherë mund të jetë fatale.

Sidomos nëse ndërroni marshin më të ulët në vend të një marshi më të lartë, dhe dëmi është më i madh nëse e bëni me shpejtësi të larta. Kjo është pikërisht ajo që i ka ndodhur një pronari të një Toyota Corolla GR sportive në Amerikë, shkruan Carscoops.

Ajo që e tronditi më tej ishte fatura e riparimit, e cila ishte aq e madhe sa ai mund të kishte blerë praktikisht një veturë krejt të re.

Pronari i veturës pranoi se gjatë përshpejtimit e kishte ndërruar kutinë e shpejtësisë në marshin më të ulët (të gabuar) dhe se nuk ishte i sigurt se çfarë do të ndodhte, por fatura prej 42.180 dollarësh (rreth 38.000 euro) sigurisht që nuk ishte ajo që priste.

Ai i tregoi Carscoops se si po udhëtonte në shtëpi nga puna një mbrëmje dhe ndërroi marshin e tretë ndërsa përpiqej të kalonte në të pestën. Bazuar në dokumentacionin e shërbimit që ai dorëzoi, departamenti i shërbimit beson se rrotullimet e motorit shkuan deri në 8900 rpm, dhe Corolla GR ka një maksimum rpm 6500.

Të dhënat e shërbimit thonë se valvulat në cilindra ishin të përkulura, ashkla metalike ishin në vaj dhe se pistoni i tretë jo vetëm që gërvishti muret e cilindrit, por edhe u shkri për shkak të nxehtësisë.

Toyota USA dërgoi një teknik në terren për të kontrolluar makinën dhe dëmtimet. Në fund, ajo nuk pranoi të mbulonte dëmin nën garanci.

të fundit

FOTO/ Në ditën më të bukur të saj, Niko Peleshit i mbetet “peng” diplomimi i Aleksias

Aleksia Peleshi, vajza e Ministrit të Mbrojtjes Niko Peleshit është diplomuar. Ajo ka mbaruar studimet në Barcelonë, në degën...

të ngjashëm