Thursday, April 18, 2024

|

spot_img

Humbje e madhe për kinematografinë, ndërron jetë aktorja e njohur

po lexohet

Aktorja britanike Anita Carey, e njohur më së shumti për rolet e saj në filmat Coronation Street dhe Doctors, ka vdekur në moshën 75-vjeçare.

Humbje e madhe për kinematografinë, ndërron jetë aktorja e

Agjentja e Carey, Katie Threlfall konfirmoi vdekjen e saj, por nuk u dhanë detaje të mëtejshme. Sipas raportimeve, aktorja ishte diagnostikuar me kancer gjiri në vitin 2010.

Carey luajti Brenda Summers, një viktimë e dhunës në familje, në katër episode, përpara se të kthehej në qytetin e Mançesterit 18 vjet më vonë për të luajtur rolin e Joyce Smedley-t të ngarkuar me borxhe nga viti 1996 deri në 1997.

Në vitin 1990, Carey u kthye në A Kind Of Living, ndërsa në 2007 luajti si Vivien March në BBC One’s Doctors për dy vjet. Në homazhin e tyre, llogaria zyrtare e Doctors X (ish Twitter) e përshkroi atë si një “aktore të talentuar që i dha jetë personazhit të dashur”.

Roli i madh i Carey ishte ai i Susan Chambers në ‘Whatever Happened To The Likely Lads?’ në vitin 1973, në të njëjtin vit ajo u takua me bashkëshortin e saj të ardhshëm dhe aktorin tjetër Mark Wing-Davey ndërsa luante Miss Heasman në shfaqjen teatrore në turne Butley.

Një vit më pas, çifti u shfaq në një produksion të The Strange Case Of Dr Jekyll And Mr Hyde në Crucible Theatre, përpara se Carey të luante në produksionin West End të Hobson’s Choice.

të fundit

Arrestohet Soni Malaj dhe dy këngëtarë të tjerë, u ndaluan nga policia teksa po performonin në skenë

Këngëtarët shqiptarë Soni Malaj, Don Phenom dhe Sinan Vllasaliu janë arrestuar nga policia zvicerane. https://youtu.be/d25k816hXlk Sipas raportimeve të mediave, artistët do...

të ngjashëm