Friday, September 22, 2023

|

spot_img

Beteja mes ‘Barbie’ dhe ‘Oppenheimer’, thyen rekorde në kinema

po lexohet

Filmi i ri “Barbie” me Margot Robbie në rolin e kukullës ikonike sundoi në kinema gjatë fundjavës, duke mbledhur rreth 155 milionë dollarë dhe vendosi rekord për hapjen më të madhe vendase të vitit 2023, tha të dielën distributori Warner Bros.

Filmi “Oppenheimer” i regjisorit Christopher Nolan, për prodhimin e bombës atomike, i tejkaloi pritshmëritë me 80.5 milionë dollarë në kinematë vendase në një betejë kinemaje të quajtur “Barbenheimer”.

Të dhënat dhanë një nxitje të mirëpritur për studiot dhe teatrot që kanë pësuar një verë zhgënjyese deri më tani. Shitjet e biletave kanë rënë poshtë prej vitit të kaluar, pavarësisht një numri më të madh filmash në kinema.

Zhurma e “Barbenheimer”, mbi dy filma të shumëpritur, por krejtësisht të ndryshëm që hapeshin njëkohësisht, theu rekord në çdo kinema.

“Barbie” është këndvështrimi i regjisores së “Little Women” Greta Gerwig për kukullën që debutoi 60 vjet më parë. Debutimi me 155 milionë dollarë kaloi 146.4 milionë dollarët për “The Super Mario Bros” në prill dhe u rendit si hapja më e lartë e brendshme ndonjëherë për një film me regji të femrave.

Mattel lançoi një fushatë të gjithanshme të marketingut global për të ndezur furinë, duke i bërë pikat referuese në Londër në ngjyrë rozë dhe duke bashkëpunuar në produkte nga moda e Barbie deri te një tastierë Barbie X-box.

Shumë fansa mbanin shfaqje të veshjeve rozë dhe teatrot ofronin kokteje rozë dhe kokoshka me shkëlqim.

Cillian Murphy luan në dramën Oppenheimer” në rolin e shkencëtarit amerikan J. Robert Oppenheimer, njeriu që zhvilloi bombën atomike. Filmi ka tërhequr komente të mira dhe pritet të jetë një pretendent në garën e ardhshme të çmimeve Oscar.

Filmi mblodhi 93.7 milionë dollarë në tregjet ndërkombëtare, dhe arriti një total global prej 174.2 milionë dollarësh, tha distributori Universal Pictures (CMCSA.O).

të fundit

Fitime marramendëse, blogerët dhe personazhet e TikTok-ut në Shqipëri tashmë do të paguajnë taksa

Të ardhurat nga Tik-Tok, Instagram, platformat ndërkombëtare Booking dhe AirBnB apo bonuset dhe përfitimet e përmuajshme të dëmshmpërblimit nga...

të ngjashëm