Thursday, June 8, 2023

|

Zyrtare/ Për herë të parë ky shtet do të përdorë vaksinën kundër koronavirusit

po lexohet

Britania është bërë vendi parë në botë që miraton vaksinën Pfizer/ BioNTec për përdorim të gjerë.

Agjencia Rregullative e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA) është shprehur se vaksina është 95% efektive dhe se është e sigurt për të filluar përdorimin.

Mediat e huaja bëjnë me dije se Britania do të fillojë përdorimin e vaksinën Pfizer javës tjetër. Britania e Madhe tashmë ka porositur 40 milion doza, të mjaftueshme për të vaksinuar 20 milion njerëz.

Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock shkroi në Tëitter: “Do të fillojë vaksinimi javës tjetër,”.

Kush do ta marrë atë?

Ekspertët kanë hartuar një listë, të parët që do të vaksinohen janë banorët dhe personeli i shtëpive të kujdesit, të ndjekur nga personat mbi 80 vjeç dhe punonjës të tjerë të kujdesit shëndetësor dhe social.

të fundit

10 ditë nga dasma, Arbana Osmani dhe Eduart Grishaj nisin me “ahengun” (VIDEO)

Arbana Osmani dhe Eduart Grishaj do të martohen së shpejti me një ceremoni private në Toskana Itali. Është bërë e...

të ngjashëm