Saturday, July 20, 2024

|

spot_img

Temperatura deri në 28 gradë/ Mot i kthjellët gjatë paradites, në mesditë shtohen vranësirat

po lexohet

Sipas MeteoAlb territori Shqiptar gjatë orëve të paradites; do të mbizotërohet nga moti i kthjellët dhe vranësira të lehta e kalimtare, por pas mesditës pritet shtim gradual i vranësirave si fillim në veri dhe gradualisht do të përfshijnë të gjithë territorin e vendit; herë pas here vranësirat do të pësojnë zhvillim duke gjeneruar shira me intensitet të ulët deri mesatar. Më të theksuara reshjet do të jenë në zonat veriore-veriperëndimore.

Parashikohet që edhe gjatë natës moti të mbetet i paqëndrueshëm ku vranësirat dhe shirat do të jenë prezente, përjashtuar zonat e bregdetit.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë rritje orët e mëngjesit duke bërë që temperaturat minimale të jenë deri në 7°C në zonat malore, ndërsa ulen ndjeshëm maksimalet duke regjistruar vlerën 28°C përgjatë vijës bregdetare.

Era do të fryjë mesatare deri e fortë; përgjatë gjithë ditës duke arritur shpejtësinë deri në 45 km/h nga drejtimi permanent Jugor; për pasojë në brigjet e Adriatikut dhe Jonit do të gjenerohet dallgëzim 2 – 3 ballë.

të fundit

FOTO/ Në ditën më të bukur të saj, Niko Peleshit i mbetet “peng” diplomimi i Aleksias

Aleksia Peleshi, vajza e Ministrit të Mbrojtjes Niko Peleshit është diplomuar. Ajo ka mbaruar studimet në Barcelonë, në degën...

të ngjashëm