Thursday, February 2, 2023

|

spot_imgspot_img

Ky është çaji më i mirë kundër stresit, mbron edhe kujtesën

Më të lexuarat

Çdo ditë konsumojmë pije të ndryshme, disa më shumë e disa më pak të shëndetshme.

Ekziston një pije shumë e thjeshtë dhe e shëndetshme, e cila ndër të tjera ndihmon për të hequr qafe stresin. Kjo është raportuar nga një hulumtim i publikuar në Biologjinë dhe Mjekësinë e Radikaleve të Lira dhe thotë se kjo pije specifike gjithashtu kontribuon në jetëgjatësinë dhe mbron kujtesën nga harresa.

Kjo pije është çaji jeshil popullor! Sipas të dhënave dhe rezultateve të studimit, çaji jeshil përmban një komponent të vlefshëm, katekinat. Këto mbrojnë kujtesën dhe parandalojnë grumbullimin e pllakave që çojnë në shfaqjen e sëmundjes Alzheimer. Dhe sigurisht ato ndihmojnë në luftimin e stresit i cili është në nivele të larta për shumë për shkak të jetës së përditshme.

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit