Monday, October 18, 2021

|

Shëndeti

Në cilën moshë duhet të testoheni për kancerin e gjirit?

Një studim i publikuar në CANCER zbuloi se shqyrtimi i kancerit në moshën 40 vjeç mund të shkaktojë një ulje gati 40% të vdekjeve...

Njihuni me kurat më të mira tradicionale nga mjekësia popullore

Në kohët e gjyshërve apo stërgjyshërve tanë, problemeve me shëndetin u gjendej zgjidhja përmes kurave nga më natyrale bimore. Ndonëse brez pas brezi, shumë prej...

5 ushqimet më të këqija për trurin, ja çfarë thonë ekspertët

Shprehja ne jemi çfarë hamë, merr kuptim më shumë se kurrë kur flasim për regjimin e përditshëm ushqimor të gjithësecilit. Një jetesë e shëndetshme...

Pija e fuqishme që ‘shkatërron’ celulitin

Depozitat e celulitit mund të lehtësohen me një pije shumë të shijshme që do të pastrojë trupin, do ta heqë atë nga uji i...

Ushqimi ideal për të mposhtur gjumin e pasdites

Menjëherë pas dy ose tre pasdite shumë njerëz fillojnë të kenë një gjumë të fortë zakonisht në punë. E vetmja rrugëdalje për shumë njerëz duket...

A ndikojnë çrregullimet e gjumit tek sulmet e migrenës? Ja çfarë thonë ekspertët e shëndetit

Sëmundja e migrenës njihet për efektet dhe krizat e vazhdueshme që shkakton, po edhe për dhimbjet e forta të kokës. Kjo sëmundje mund t’ju...

Çiftet e martuara shfaqin të njëjtat probleme shëndetësore! Studimi i fundit zbulon arsyen pse ndodh kjo

Çiftet që qëndrojnë bashkë, sëmuren bashkë! Ky është përfundimi në të cilin doli një studim i kryer së fundmi, raporton “The Sun”. Partnerët shfaqin të...

Zbuloni cilat janë yndyrnat e shëndetshme që nuk bllokojnë enët e gjakut?

Yndyrnat kanë një reputacion të keq për bllokimin e arterieve, sëmundjeve që lidhen me mbipeshën dhe problemeve të tjera shëndetsore. Megjithatë, jo të gjitha yndyrnat...

Artikujt e fundit