Tuesday, December 7, 2021

|

10 vendet më të preferuara në botë nga turistët(FOTO)

Më të lexuarat

Konkurrent i Për’puthen pranon se ka bërë ndërhyrje estetike në fytyrë

Argjend Rraci, ish-konkurrent i ‘Për’puthen 3’ ka rrëfyer në një intervistë për ‘Prive’ se ka bërë operacion hundën para 2 vitesh. Ish-konkurrenti nuk kishte kompleks...

Antonela harron që vëzhgohet nga kamerat, ngre fustanin dhe tregon më shumë se ç’duhet (FOTO)

Antonela, ish konkurentja e “Përputhen” dhe një nga banoret e shtëpisë së “Big Brother Vip” si duket ka harruar praninë e kamerave. Në rrjet kanë...

Flet Fifi: Jam shumë e lumtur, do të filloj të merrem me shëndetin tim

Fifi ka realizuar një video live në Instagram. Teksa ndodhet në Turqi, Fifi ka gjetur kohë për fansat e saj në Instagram. Ajo është futur live...

Rrjeti po e ‘kryqëzon’ për lidhjen me Donaldin, reagon Fjolla Morina dhe ka diçka për t’i thënë Beatrix

Telenovela Tiksa-Donald-Bora tashmë prej ditësh, ka krijuar shumë diskutime dhe ka nxitur shumë komente nëpër rrjete sociale, jo vetëm nga fansat e tyre, por...

Harron? Aktorja ka një arsye përse nuk vesh reçipeta

Vanessa Hudgens e ka besdi të veshë reçipeta. Për aktoren 32-vjeçare, kjo do të thotë të mos duash të ndihesh e kufizuar nga sutjenat. “Janë...

Faqja e internetit për udhëtime, Trip Advisor, zgjodhi dhjetë atraksionet turistike më të preferuara të botës. Këtë portal udhëtimesh e vizitojnë 340 milionë vizitorë në muaj.

 

10. Katedralja e Milanos, Itali

Për nga sipërfaqja, Katedralja e Milanos është kisha e tretë në botë. Brenda saj, vizitorin e presin më shumë se 2000 skulptura.

9. Memoriali i Lincolnit dhe liqeni i reflektimit, SHBA

Ai që viziton National Mall në Washington D.C. në kryeqytetin e SHBA, patjetër që kalon këtu: te Lincoln Memorial, në këmbët e të cilit shtrihet një liqen artificial, që reflekton dritën.

8. Alhambra, Spanjë

Një vepër mjeshtërore e artit të ndërtimit maur është kështjella e qytetit Alhambra në Granadë. Ajo bën pjesë në trashëgiminë botërore kulturore të UNESCO-s dhe është një nga kuriozitetet turistike më të vizituara të Evropës.

7. Kisha e ringjalljes, Shën Petersburg, Rusi

Me ngjyra të gëzuara dhe e zbukuruar me ornamente të shumta: kisha e ringjalljes në Shën Petersburg u ndërtua sipas modelit të së famshmes Katedrale e Basilit në Moskë.

6. Mezquita de Córdoba, Spanjë

Arti maur dhe arti i krishterë bashkohen në këtë vepër ndërtimi, në njërën prej ndërtesave më të mëdha fetare të rruzullit tokësor. E ngritur në shekullin e 8-të si xhami, Mezquita është sot katedralja romano-katolike e Cordobës.

5. Taj Mahal, Indi

E ndërtuar nga Moguli i madh Shan Jahan, si mauzoleum për dashurinë e jetës së tij, Taj Mahali në Agra është një nga shembujt më të bukur të stilit Mogul.

4. Katedralja e Shën Pjetrit, Vatikan

20.000 pelegrinë e vizitojnë çdo ditë Katedralen e Shën Pjetrit, guri i parë për ndërtimin e së cilës u vu në vitin 1506 dhe e cila u ndërtua për rreth 120 vjet. Për besimtarët e së gjithë botës, Katedralja e Shën Pjetrit konsiderohet si vendi i shenjtë i kishës romano-katolike.

3. Angkor Wat, Kamboxhia

Kompleksi gjigand i tempujve është një dëshmi impresionuese e kulturës Kmer. Mendohet se ajo është ndërtuar në shekullin e 12-të.

2. Xhamia e Sheikut Zaid, Emiratet e Bashkuara Arabe

Xhamia monumentale e Sheikut Zaid në Abu Dhabi ofron vend për 40.000 besimtarë. E stolisur me mijëra kristale Svarovski, ajo të impresionon me prarimin e saj të shkëlqyer.

1. Machu Picchu, Peru

Dhe ky është kurioziteti më i preferuar në renditjen e Trip Advisor: qyteti i reve, Machu Pichu. Atë e kanë ndërtuar inkasit në Ande, në lartësinë 2500 metra, në shekullin e 15-të.

- Advertisement -

More articles

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisement -

Lajmet e fundit

“Pu pu pu, shihemi në gjyq”, Flori Mumajesi i bën kërkesën e papritur Eni Çobanit (FOTO)

Këngëtari Flori Mumajesi dhe Anxhelina katër ditë më parë publikuan videoklipin  e tyre, i cili përmban dy këngë “Anash x Doja”. Këto dy projekte muzikore...

“Tani do fillojë goditja”, Spartak Ngjela del me paralajmërimin ‘bombë’ dhe ‘drithëron’ politikën shqiptare

Avokat Spartak Ngjela ka komentuar vizitën në Tiranë të të dërguarit të Posaçëm të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escoba. Ngjela në një intervistë...

Ergita Bahja, zëri kumbues që befasoi jurinë e huaj në Eurovizion(VIDEO)

Nëse vetëm e dëgjoni performancen, pa e parë se kush po këndon, nuk do ta bëni dot dallimin nëse është vetë Rona Nishliu apo...

“Ti shitesh për një drekë”/ Plas debati në “Përputhen”, Arjan Konomi-konkurrentes: Gënjen sy për sy

Alvisa Qarri dhe Bahkim Sahiti, u deklaruan për njëri-tjetrin, ditën e shtunë në “Prime”. Mirëpo opinionisiti i njohur, Arjan Konomi, tha se kjo deklaratë...

E BUJSHME/ Arbana Osmani tregon vendimin e marrë për Donald Veshajn, çfarë do bëjë Romeo Veshaj

Prej kohësh përflitet se Big Brother VIP do të vërë në lojë banorët duke ndërruar binjakët. Pra në vend të Donaldit do të futet Romeo...